OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
6 / 58
<
>
Krzyżacy waronię człuchowską zaczęli budować w około 1325, a zakończyli około 1365r. Był własciwie ostatnim klasycznym kasztelem przez nich zbudowanym. Posiadał trzy przedzamcza i był prawdopodobnie drugim pod względem kubatury i powierzchni zamkiem po Malborku. Co prawda ta teza może upaść, gdy zostaną przeprowadzone poważniejsze kompleksowe badania fundamentów zamku w Elblągu. Zamek wysoki nie miał już wieżyczek narożnych, wybudowano za to potężny bergfried (wieżę ostatecznej obrony) wzorowany zapewne na młodszym brodnickim i niestety jest to jedyna, jak i tam,  zachowana w całości część warowni.

Zamek zaczęto rozbierać po wielkim pożarze miasta w roku 1793 i oprócz wieży pozostawiono kamienne postumenty murów. Wieża na ostatniej kondygnacji ma wmurowaną kamienna misę która służyła do rozpalania sygnalizacyjnych ognisk.

Obecnie odsłonięto i zadaszono piwnice zamkowe.

Regularny kasztel konwentualny, siedziba komtura.

W załączeniu rysunki wykonane w paincie po wykorzystaniu planów Konrada Steinbrechta.

Rysunek aksonometryczny sprzed 30 lat.

Zdjęcie z 1991, gdy przeprowadzaliśmy odbudowę zniszczonych blanek i uzupełnianie uszkodzonych cegieł w wieży.

 
Data dodania: 13 lutego 2021
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 232 razy od 13 lutego 2021
Reklama
Dodaj komentarz
15 lutego 2021
Dzięki bardzo za pochwały.
Jak zaznaczyłem we wstępniaku wizualizacje zamków są moimi wizjami i absolutnie nie roszczę sobie prawa do jedynie słusznych teorii, że tak rzeczywiście kiedyś wyglądały. Zresztą wizje te zmieniały się w miarę poznawania nowych rzetelnych już opracowań i tu musze przywołać takich badaczy jak Tomasz Torbus, Bogusz Wasik, czy Marcin Wiewióra. Najbardziej zbliżone do wyglądu budowli w epoce, są wizualizacje zrobione przeze mnie z wykorzystaniem rysunków Steinbrechta. Są one zresztą aktualizowane na bieżąco w miarę pojawiania się nowych fachowych opracowań.
Oczywiście zamieszczę całą kolekcję rysunków mojego autorstwa, ale jeszcze raz zaznaczę, że należy je traktować z lekkim przymrużeniem oka. 
Kustosz
14 lutego 2021
Tak Teddy, doczytałem to między wierszami. Tez tak uważam. Szczególnie zrobiła na mnie wrażenie wizualizacja Gdańskiego zamku.
Kustosz
14 lutego 2021
Chciałbym podkreślić jedną rzecz, trochę mało wyeksponowaną w opisach - całość (analiza materiałów archiwalnych, rekonstrukcja, grafika) jest dziełem samego kustosza orlos52. Osobiście uważam tę kolekcję (mam nadzieje, że zostanie zaprezentowana w całości) za jedno z piękniejszych osiągnięć w zakresie rekonstukcji historycznych obiektów z tego okresu w Polsce. Ogromny szacunek!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.