Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
4 / 58
<
>
Najbardziej reprezentatywny zamek kasztel krzyżacki, wręcz idealny w swojej wypracowanej już formie, którego budowę rozpoczeto w 1310 a zakończono około 1330r. Obiekt należał do tego samego typu co zamki w Gniewie, Brodnicy, Gdańsku, czy poźniej w Człuchowie. Czteroskrzydłowy, z potężnym bergfriedem, wiezyczkami narożnymi, cały wymurowany we wzory rombowe z cegły zendrówki, ze sklepieniami gwiaździstymy i zdobionymi ściananami kolorową cegłą glazurowaną, był bezsprzecznie jedną z najbardziej okazałych warowni w Pańswie Zakonnym. Obronność warowni była poddana próbie w czasie Wielkiej Wojny z Zakonem  w 1410 i zamek ten egzamin oblał. Zdobyto go szybko i łatwo, co znaczyło, że ta forma warowni straciła swoje walory obronne.

Rozebrany został pod koniec XVIIIw na cegłę przeznaczoną do rozbudowy cytadeli w Grudziądzu. Na fali romantyzmu niemieckiego rozbiórke wstrzymano, dzieki temy częściowo zachowało się skrzydło południowe z kaplicą i refektarzem. Po drugiej wojnie uzupełniono częściowo koronę murów ze strzelnicami i położono żelbetonowy strop, wiążący zachowane ściany.

Regularny kasztel konwentualny, siedziba komtura.

W załączeniu rysunki wykonane w paincie z wykorzystaniem planów Konrada Steinbrechta.

Rysunek aksonometryczny sprzed 30 lat.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 184 razy od 15 lutego 2021
Reklama
Dodaj komentarz
15 lutego 2021
Błąd oczywity XVIIIw. Jestem gapa.
Kustosz
15 lutego 2021
Wszystko oczywiscie przewspaniałe. Jednakowoż chyba nie chodzi o VIII wiek...?
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.