OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 58
<
>
Zamek gniewski, został wybudowano prawdopodobnie  w latach 1280-1330 jako siedziba komtura i był pierwszą krzyżacka warownią po zachodniej stronie Wisły. Eksperymentowano na nim różne  warianty koncepcyjne, aż wypracowano wzór idealny, czyli czteroskrzydłowy kasztel na planie kwadratu, z wysunietymi przed lico muru wieżyczkami narożnymi, potężnym bergfriedem, zdobieniami z cegły zendrówki  i okaljacym główny budynek parchamem. Bergfried gniewski nalezał do najpotężniejszych w całym państwie zakonnym i był wzorem dla następnych. W czasach pruskich dokonano dewastacyjnej przebudowy zamku, rozebrano ośmioboczny bergfried, przebito nowa bramę i przemurowano wnętrza i elewację, niszcząc przy okazji sklepienia, ale zamku nie rozebrano. W połowie wieku XIX zamek został przystosowany do celów więziennych i zrekonstruowano kaplicę, przywracając jej sklepienie gwiaździste.

W 1921r. zamek spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach. W latach sześćdziesiątych XX w został częściowo odbudowany przez Gdański PKZ (autor projektu mgr.inż.arch. Kazimierz Orłowski wraz z zespołem) i prace rewaloryzacyjne prowadzone są do dzisiaj.

Regularny kasztel konwentualny, siedziba komtura.

W załączeniu rysunki wykonane w paincie z wykorzystaniem planów Konrada Steinbrechta.

Rysunek aksonometryczny sprzed 30 lat.
Data dodania: 15 lutego 2021
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 213 razy od 15 lutego 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.