Pocztówka Cerkiew prawosławna w Białowieży

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 4
<
>
Cerkiew Prawosławna pw Św Mikołaja w Białowieży 1894-1897. Wzniesiono ją w miejscu drewnianej cerkwi pochodzącej z I połowy XIX wieku, którą po rozbiórce przeniesiono do wsi Trześcianka, gdzie funkcjonuje do dziś jako kaplica cmentarna Ofiarowania Przenajświętszej Bogurodzicy. Pierwsza cerkiew w Białowieży istniała już prawdopodobie w XVII w. W styczniu 1895 dokonano konsekracji nowo wzniesionej cerkwi, która uchodziła za najpiękniejszą w całej guberni grodzieńskiej. Budynekcerkwi wzniesiono z czerwonej cegły , wyrabianej na miejscu przez Niemca pochodzącego ze Śląska Juliusza Kamila Millera. Oprócz miejscowej ludności wyznania prawosławnego z świątyni korzystali również Car Aleksander III i Mikołaj II. Ciekawostką jest porcelanowy ikonostas.

Dworek Gubernatora Guberni Grodzieńskiej - dworek wybudowano  w stylu rosyjsko-szwedzkim, budowę ukonczono w 1845 roku. Budynek słuzył jako punkt administrcyjny rządu guberntora Grodzieńskiego, jego bywalcami byli najważniejsi ówcześni oficjele - car Aleksander II, generał-gubernator Fiodor J.Mirkowicz. W czsie I wojny światowej w budynku znajdował się punkt medyczny. W dwudziestoleciu międzywojennym dworek stał się kasynem oficerskim i funkcję tą pełnił ,aż do wybuchu II WŚ. Po wybuchu wojny niemiecko-rdzieckiej w 1941 roku Białowieżę zajęli Niemcy którzy ponownieurządzili to ksyno. Po wojnie znajdowało się tutaj:
-biuro turystyczne Sekcji Towarzystwa Urzędnikow Państwowych.
-resturacja (lata 70-te)
-przedszkole (od 1980 -1985 r)
-od 1986 r Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego
W latach 1991-94 przeprowadzono gruntowny remont. Projekt modernizacji opracował zespół architektów pod kierownictwem Kazimiera Wasilewskiego. W czasie prac odkryto, że budynek pierwotnie nie posiadał fundamentów , a usadowiony był na polnych kamieniach ,użyto również młynskich kamiennych żaren. Dworek wybudowano w miejscu w którym niegdyś znajdował się dwór myśliwski króla Augusta III Sasa.
 
Data dodania: 17 lutego, 20:04
Datowanie przedmiotu: 2019
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 26 razy od 17 lutego, 20:04
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.