Zamek krzyżacki w Sztumie

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
10 / 58
<
>
Zamek sztumski był zamkiem dość nietypowym jak na budowle krzyżackie. Całe założenie usytuowano na trzech wyspach, gdzie na terenie wielkiego przedzamcza zbudowano miasto. Właściwy zamek zbudowano na planie nieregularnego sześciokąta, gdzie przy murze południowym ulokowano okazały, wysoki na trzy pietra, podpiwniczony dom główny. Inne budynki i nieprzylegające do niego były przy pozostałych murach kurtynowych. Wyróżniającym elementem zamku była potężna wieża o siedmiu kondygnacjach, zbudowana na planie kwadratu i strzegąca głównego wjazdu do zamku. Sam zamek spełniał role letniej rezydencji Wielkich Mistrzów im też bezpośrednio podlegał. Na jednym z przedzamczy przez jakich czas funkcjonował nawet zwierzyniec, mający im służyć ku uciesze. Zamek zbudowano jako siedziba wójtostwa około roku 1330.

Jak większość zamków krzyżackich po dostaniu się pod pruskie panowanie, był sukcesywnie rozbierany. Do dnia dzisiejszego zachował się częściowo budynek główny, z pięknymi piwnicami, dwa piętra wieży i przejazd bramny oraz relikty murów obwodowych.

Rysunek aksonometryczny sprzed 30 lat.
Data dodania: 17 lutego 2021
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 258 razy od 17 lutego 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.