T-34-85 S-53 1944 fabr. 183 w Niżnim Tagile

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
11 / 23
<
>
Czołg średni T-34/85 z armatą ZIS-S-53 prawdopodobnie z fabryki nr.183 w Niżnim Tagile. Wóz późniejszej serii, z powiększoną wieżyczką obserwacyjna dowódcy, półkolistą klapą wyłazu i kanciastymi przednimi błotnikami. Koła nowego typu, odlewane z bandażami gumowymi, walcowate dodatkowe zbiorniki paliwa. Czołg tego typu został dostarczony 1 Brygadzie Pancernej w dniu 10  marca z sowieckiego 2 pułku zapasowego i został przydzielony wraz z załogą z tegoż pułku do 2 batalionu, 3 plutonu w miejsce wozu zniszczonego w bitwie o przełamanie Wału Pomorskiego. Nadmienię, że 2 batalion w tej bitwie stracił 20 czołgów z 21 posiadanych, z czego 16 uznano jako straty bezpowrotne. Pojazd przeze mnie wykonany jest w malowaniu z okresu walko Gdynię Z usuniętym już kamuflażem zimowym. Ma jeszcze nie zdjęte przednie błotniki i dodatkowe zbiorniki paliwa, które to zdejmowano przed wyruszeniem wozu do akcji. Szczególnie zbiorniki zdejmowano po doświadczeniach z walk na Przyczółku Magnuszewskim, gdzie trafienie pociskiem zapalającym w niczym nie zabezpieczony zbiornik mogło skutkować zapaleniem się przedziału silnikowego (swoisty koktajl Mołotowa). Wóz brał udział w ostatnim szturmie Kępy Oksywskiej i przetrwał wojnę.
Zestaw Tamiya 35138 1:35
Obszerniejszy opis maszyny:
https://myvimu.com/exhibit/54775251-czolg-sredni-t-34-85-1944-fabryka-nr-183 
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 94 razy od 18 lutego
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.