T-34-85 S-53 1944 fabr. 183 w Niżnim Tagile

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
11 / 43
<
>
Czołg średni T-34-85 z armatą ZIS-S-53 obr. 1944 fabr. 183 w Niżnim Tagile nr. taktyczny 217.Wóz późniejszej serii, z powiększoną wieżyczką obserwacyjną dowódcy, półkolistą klapą wyłazu i kanciastymi przednimi błotnikami. Koła nowego typu, odlewane z bandażami gumowymi, walcowate dodatkowe zbiorniki paliwa. Czołg tego typu został dostarczony 1 Brygadzie Pancernej w dniu 10 marca z sowieckiego 2 pułku zapasowego i został przydzielony wraz z załogą z tegoż pułku do 2 batalionu, 3 plutonu w miejsce wozu zniszczonego w bitwie o przełamanie Wału Pomorskiego. Nadmienię, że 2 batalion w tej bitwie stracił 20 czołgów z 21 posiadanych, z czego 16 uznano jako straty bezpowrotne.Pojazd przeze mnie wykonany jest w malowaniu z okresu zakończenia walko Gdynię. Ma usunięty już kamuflaż zimowy. Przednie błotniki i dodatkowe zbiorniki paliwa są zamontowane. Zdejmowano je przed wyruszeniem wozu do akcji po doświadczeniach z walk na Przyczółku Magnuszewskim, gdzie trafienie pociskiem zapalającym w niczym nie zabezpieczony zbiornik mogło skutkować zapaleniem się przedziału silnikowego - swoisty koktajl Mołotowa. Znane są jednak zdjęcia, wozów uszkodzonych w boju, ze zbiornikami zamontowanymi. w pojazdach dostarczonych do brygady w 1945 roku orły na wieżach malowano po zakończeniu walk o trójmiasto. Zdjęcie oryginału z mini defilady w zdobytej Gdyni. Czołg mógł przetrwać wojnę.

Zestaw Tamiya 35138 1:35
Ocena zestawu. Stary ubogi w detale polecany raczej dla poczatkujących modelarzy.

Zdjęcia - internet oraz K. Anduła Pierwsza Warszawska Brygada Pancerna...

Obszerniejszy opis maszyny:
https://myvimu.com/exhibit/54775251-czolg-sredni-t-34-85-1944-fabryka-nr-183 
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 225 razy od 18 lutego 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.