OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
11 / 58
<
>
Zamek malborski jest tak powszechnie znany, że opisywanie jego wyglądu i historii, przez amatora takiego jak, było by po prostu nadużyciem.

To co możemy dzisiaj podziwiać jako najwybitniejsze osiągnięcie sztuki budowlanej średniowiecza w tej części Europy, tak naprawdę jest w dużej mierze budowlą neogotycką. Oczywiście w większości „kościec” jest gotycki, lecz  późniejsze przebudowy, wyburzenia i znów odbudowy spowodowały, że właściwie poza pałacem Wielkich Mistrzów, w którym zachowało się najwięcej substancji oryginalnych, reszta jest już nowożytna. Jest też chyba pierwszym obiektem architektonicznym, w którym na taką skalę i z takim rozmachem, zastosowano naukowe podejście do rekonstrukcji. Stało się to za sprawą wybitnego architekta niemieckiego, i znawcę architektury ceglanego gotyku Konrada Steinbrechta.

Budowę zamku malborskiego rozpoczęli około 1280 roku, jako trójskrzydłowej warowni, z przeznaczeniem na siedzibę konwentu i zarazem miał w nim urzędować komtur. Należał on do typu zamków znad Zalewu Wiślanego i był budowany w tym samym czasie co obiekty w Pokarminie (Brandenburg), Bałdze, Lochstead, czy Elblągu. Nie był największy i najważniejszy, bo to elbląska warownia, jako siedziba Mistrza Krajowego, była centralnym ośrodkiem władzy w państwie zakonnym w Prusach.

Rysunki wykonane przeze mnie obrazują budowlę sprzed roku 1320, czyli z okresu przed przebudową przedzamcza północnego.

Elewacje wykonano w programie paint wykorzystując z plany C. Steinbrechta.

Wykorzystując te łamy, chcę nadmienić, iż projekty odbudowy niektórych części tej budowli, po zniszczeniach wojennych, wykonał mój ojciec mgr.inż.arch. Kazimierz Orłowski (np. wschodnie skrzydło Zamku Średniego, z kaplicą św Bartłomieja, karwan, czy całą koncepcję przezdzamcza północnego, wraz z zabudową od strony Nogatu).

Regularny kasztel konwentualny, siedziba komtura.
Data dodania: 20 lutego 2021
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 340 razy od 20 lutego 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.