T-34/76 obr. 1942 fabr.112 Krassnoje Sormowo

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
12 / 43
<
>
T-34/76 obr. 1942 fabr.112 Krassnoje Sormowo z dopancerzoną przednią płytą przedziału bojowego.
Kilka czołgów tego wariantu dostarczono do 1 Pułk Czołgów wraz z wozami bez dodatkowego pancerza w dniu 08.07.1943r.  Mnie osobiście znane są trzy zdjęcia dopancerzonych trzydziestek czwórek, dwa z lipcowej defilady, jedno zimowe z czasu pobytu Brygady na  Smoleńszczyźnie. Posiada w odróżnieniu od poprzedniego kulistą osłonę przedniego km. Orzeł naniesiony tylko z prawej strony wieży,  brak numerów taktycznych. Nie wiadomo, czy takiego pojazdu nie stracono w dniu 13.10.1943, podczas nieudanego ataku 3 kompani po Połzuchami, gdy pięć czołgów bez wsparcia piechoty szarżowało na pozycje niemieckie. Czołgi zniknęły za wzniesieniem i wszelki słuch po nich zaginął. Tajemnicą pozostało, czy zostały zniszczone, a załogi wybite, czy otoczone poddały się wrogowi i dostały się do niewoli.
Dowódca pułku niejaki ppułk. A. Wojnowski w tym czasie leżał kompletnie pijany w jakiejś stodole, po czym po zdegradowaniu udał się do szpitala i po nim też słuch zaginął. Tak ogólnie udział Pułku w bitwie nad Miereją to jedna wielka porażka, ale to już całkiem inna historia.
Prezentowany model przedstawia pojazd z okresu szkolenia przed bitwą pod Lenino.
Pokrywa wyłazu wieży zrobiona samodzielnie.
Zdjęcie oryginału z defilady po przysiędze w Sielcach 14.07.1943, a drugie z przemieszcznia się 1 pułku na Smoleńszczyźnie.

Zestaw Tamyia 35049 1:35 . 
Zdjęcia i informacje z książki Kamila Anduły 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte
 
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 258 razy od 23 lutego 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
24 lutego 2021
Powszechnie wiadomo ze poziom umijetnosci dowodzenia w ACz był niski. Opierał się na "Dawaj w pieriod" i na strachu przed konsekwencjami wyciąganymi przez partię w przypadku klęski. Zwiększały się w ten sposób na sznse zostania Bohaterem Związku Radzieckiego pośmiertnie a oddalały znacznie perspektywy wczasów na syberii. Jednocześnie zawsze istniała jakaś mała szansa że się uda... Dowodzenie sowieckie w WP to juz trochę inna historia bo zwyczajnie za kleski WP odpowiadała kadra WP (nie koniecznie ta mówiaca po rosyjsku) więc oficerowie sowieccy w WP byli w jakby bardziej komfortowej sytuacji.
24 lutego 2021
Podziękował pięknie za dobre słowo. A tak na marginesie polecam książkę K. Anduły, w której autor odbrązawia całą 1. Brygadę Pancerną. Zaznaczę tylko, że Sowietom, którzy w ogromnej wiekszości stanowili kadrę oficerską, nie bardzo zalezało, ale też wychodziło na rozsadnym dowodzeniu jednostką.
Kustosz
24 lutego 2021
Fajnie sie to czyta... i ogląda. 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.