T-34/76 obr. 1942 fabr.112 Krassnoje Sormowo

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
12 / 24
<
>
T-34/76 obr. 1942 fabr.112 Krassnoje Sormowo z dopancerzoną przednią płytą przedziału bojowego.Kilka czołgów tego wariantu dostarczono do 1 Pułk Czołgów wraz z wozami bez dodatkowego pancerza w dniu 08.07.1943r.  Mnie osobiście znane są trzy zdjęcia dopancerzonych trzydziestek czwórek, dwa z lipcowej defilady, jedno zimowe z czasu pobytu Brygady na  Smoleńszczyźnie. Prezentowany model przedstawia pojazd z okresu szkolenia przed bitwą pod Lenino. Posiada w odróżnieniu od poprzedniego kulista osłonę przedniego km Orzeł naniesiony tylko z prawej strony wieży,  brak numerów taktycznych. Nie wiadomo, czy takiego pojazdu nie stracono w dniu 13.10.1943, podczas nieudanego ataku 3 kompani po Połzuchami, gdy pięć czołgów bez wsparcia piechoty szarżowało na pozycje niemieckie. Czołgi zniknęły za wzniesieniem i wszelki słuch po nich zaginął. Tajemnicą pozostało, czy zostały zniszczone, a załogi wybite, czy otoczone poddały się wrogowi i dostały się do niewoli.

Dowódca pułku niejaki ppułk. A. Wojnowski w tym czasie leżał kompletnie pijany w jakiejś stodole, po czym po zdegradowaniu udał się do szpitala i po nim też słuch zaginął. Tak ogólnie udział Pułku w bitwie nad Miereją to jedna wielka porażka, ale to już całkiem inna historia.Zdjęcie oryginału z defilady po przysiędze w Sielcach 14.07.1943.

Pokrywa wyłazu wieży zrobiona samodzielnie.

Zestaw Tamyia 35049 1:35 . 

Zdjęcia i informacje z książki Kamila Anduły 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte

 
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 129 razy od 23 lutego
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
24 lutego
Powszechnie wiadomo ze poziom umijetnosci dowodzenia w ACz był niski. Opierał się na "Dawaj w pieriod" i na strachu przed konsekwencjami wyciąganymi przez partię w przypadku klęski. Zwiększały się w ten sposób na sznse zostania Bohaterem Związku Radzieckiego pośmiertnie a oddalały znacznie perspektywy wczasów na syberii. Jednocześnie zawsze istniała jakaś mała szansa że się uda... Dowodzenie sowieckie w WP to juz trochę inna historia bo zwyczajnie za kleski WP odpowiadała kadra WP (nie koniecznie ta mówiaca po rosyjsku) więc oficerowie sowieccy w WP byli w jakby bardziej komfortowej sytuacji.
24 lutego
Podziękował pięknie za dobre słowo. A tak na marginesie polecam książkę K. Anduły, w której autor odbrązawia całą 1. Brygadę Pancerną. Zaznaczę tylko, że Sowietom, którzy w ogromnej wiekszości stanowili kadrę oficerską, nie bardzo zalezało, ale też wychodziło na rozsadnym dowodzeniu jednostką.
Kustosz
24 lutego
Fajnie sie to czyta... i ogląda. 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.