OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
9 / 58
<
>
Kasztel ostródzki powstały w latach 1349-1370 należy do typu ostatnich zamków konwentualnych, wybudowanych przez Zakon NMP. Prawdopodobnie pierwotny plan budowlany nie został w nim w pełni zrealizowany. Po Ostródzie Krzyżacy wybudowali już tylko zamek tego typu w Ragnecie. Obydwa Kasztele budowano w czasach, gdy reguła zakonna poddawana była coraz większemu rozluźnieniu i forma zamku klasztoru coraz mniej się sprawdzała pod względem militarnym, więc potrzebne były nowe rozwiązania. Wielkie sprawdzam przyszło w roku 1410, gdy po bitwie grunwaldzkiej, zjednoczone wojska polsko-litewskie, kolejno zdobywały wydawało by się niezdobyte twierdze krzyżackie. O ile na dosyć prymitywnych Prusów i później Litwinów ich obronność w zupełności wystarczała, to już na wojska Jagiełły już nie. Zamek w Ostródzie miał typową formę prostokąta, zamkniętą czterema podpiwniczonymi skrzydłami, ale najprawdopodobniej nie posiadał już Bergfriedu (wieży ostatecznej obrony) jak i również parchamu. Umiejscowiono w nim typowe pomieszczenia jak kaplicę, refektarz, kapitularz, dormitoria i infirmerie, jak również magazyny żywności i uzbrojenia. Był sprzężony z fortyfikacjami miejskimi, w związku z tym przedzamcze było stosunkowo niewielkie. Zamek do dnia dzisiejszego przetrwał w okrojonej formie, bez ostatniej kondygnacji, pozbawiony skrzydła wschodniego i mocno przebudowanymi wnętrzami, pozbawionymi sklepień. Zachowały się za to oryginalne sklepienia w piwnicach. Obecnie wyglada troche jak wielka stodoła i dopiero jakaś rozsądna regotyzacja nadała by mu akceptowalna formę.

Regularny kasztel konwentualny, siedziba komtura.

Elewacje wykonano w programie paint wykorzystując z plany C. Steinbrechta.

Rysunek aksonometryczny powstał w latach 90-tych.
Data dodania: 25 lutego 2021
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 289 razy od 25 lutego 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
26 lutego 2021
Tak, toprawda widac i ogromną pasję i wiedzę. A grafiki też niczego sobie.
26 lutego 2021
Dziekuję za gratulacje.
Ile rozpracowałem?, raczej ile do dzisiaj można zrekonstuować na podstawie dostepnych opracowań. Ja osobiście zwizualizować mogę około 50 z nich. Rozrysowałem jakieś 30. 
Kustosz
26 lutego 2021
Aż mi głupio napisać "gratuluję", bo jak takim słowem docenić nakład pracy i wiedzy? Wieelki szacunek! A przy okazji - wreszcie dowiem się, ile w sumie rozpracowałeś tych zamków :-)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.