T-34-76 obr. 1942 fabr. 183 w Niżnim Tagile

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
14 / 44
<
>
T-34/76 obr. 1942 wyprodukowany przez fabr. Nr 183 w Niżnim Tagile.
Wóz z uproszczoną wieżą stalingradzką z płyt walcowanych, pozbawioną zdejmowanej tylnej płyty, służącej do wyjmowania zdemontowanej armaty. Osłona oporopowrotnika typowa dla armaty F-34, z tępym zakończeniem. Wanna nowego typu z okrągłą rewizją przedziału przekładni i kulistą osłoną przedniego KM. Za przednim kołem nośnym włożona drewniana belka, służąca do samowydobycia pojazdu z terenu grząskiego.
Czołg tego typu, został prawdopodobnie dostarczony do brygady w marcu 1944 z radzieckich zakładów naprawczych, jako uzupełnienia sprzętu po Bitwie nad Miereją i możliwe, że został przydzielony do 3 kompani, 1 Pułku Pancernego, 1 Brygady Pancernej. Nie znalazłem zdjęcia takiego pojazdu z okresu po bitwie pod Studziankami, więc możliwe, że właśnie tam został utracony.
W dniu 10 sierpnia dopiero co przeprawioną 3 kompanię, dowodzoną przez por. Rościsława Tarajmowicza, a składającą się z 6-ciu wozów, dowództwo sowieckie postanowiło rzucić do kontrataku na zdobyte przez Niemców pozycje, w rejonie cegielni, we wsi Studzianki. Przełamanie to mogło doprowadzić do zrolowania całej obrony w tym rejonie i co za tym idzie stworzyć zagrożenie dla całego przyczółka.  Polskie czołgi ruszyły do akcji, bez rozpoznania stanowisk, nieprzyjaciela i bez praktycznie żadnego wsparcia piechoty, nie mówiąc o artylerii. W ciągu 30 minut wszystkie czołgi po kolei zostały trafione i zniszczone (nr. taktyczne 130, 131, 133, 134, 135 i 136) przez działa pancerne Jagdpanzer IV (w meldunkach podano, że Ferdynandy, ale Spadochronowo Pancerną Dywizja HG nie miała takiego sprzętu). 
).  Właściwie cała 3 kompania przestała mieć jakąkolwiek wartość bojową, jeśli liczyć czołgi uszkodzone w czasie przeprawy przez Wisłę. Później dopiero cztery pozostałe wozy kompani, po wykaraskaniu się z błota i szybkich naprawach wzięły udział w odparciu kontrataku z kierunku cegielni, dzięki czemu obrona przyczółka na tym odcinku została zachowana. Szarża 3 kompani przeszła do historii jako działanie kompletnie pozbawione sensu. Gdyby wysłano jakikolwiek patrol, uniknięto by niepotrzebnych strat, co dobitnie wykazała sytuacja późniejsza, gdy zamaskowane i okopane czołgi skutecznie odparły pancerny atak. Musze zaznaczyć jednak, czołgiści doskonale zdawali sobie sprawę, że dowództwo sowieckie wysyła ich na misję właściwie samobójczą, szczególnie, że już kiedyś pod Trygubową pół tejże kompani stracono w podobny sposób.
Czołg w malowaniu z tego okresu. Wiadomo, iż jeden taki czołg brygada posiadała na stanie, co jest udokumentowane na dwóch fotografiach.

Numer i sposób malowania prezentowanego modelu jest hipotetyczny.
Zdjęcie oryginału z książki K. Anduły 1Warszawska Brygada Pancerna...
Zestawy Zvezda wanna 3689, wieża 3535. 1:35

 
 
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 234 razy od 7 marca 2021
Reklama
Dodaj komentarz
7 marca 2021
langsam langsam jak mawiali starożytni, ale teraz czas na Teutonów i ich budowle
Kustosz
7 marca 2021
Dawaj, dawaj. Nie próżnuj... :-)
7 marca 2021
Dziękuję szanownemu gronu za dowartościowanie mojej skromnej osoby.
PS. Maleństwo się trochę ubabrało. Powoli kończą mi się warianty uwiecznione na zdjęciach z epoki, ale zawsze są jeszcze warianty wariantów, jak przedstawiony powyżej. Kilka modeli zalega jeszcze na półkach no i przyjdzie czas na "samachodki".
Kustosz
7 marca 2021
Mam nadzieję że masz tego więcej... Bo pomijając modele to opisy są rewelacyjne.
Kustosz
7 marca 2021
To już wiem, kto mi przed domem drogę uwalił błotem :)
Modele super, im dłużej je oglądam, tym bardziej mam chęć jakiś sobie kupić, ogniwa z gąsienicy gdzieś mi w piwnicy już leżą.

 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.