Działo pancerne SU-85 produkcji fabryki UZTM

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
15 / 45
<
>
Działo pancerne SU-85 produkcji fabryki UZTM Uralmaszzawod im Sorgo Ordżonikidze w Swierdłowsku. 12 dział tego typu dostarczono do Dywizjonu Artylerii Pancernej  1 Brygady Pancernej im Bohaterów Westerplatte w dniu 11.03.1944r. Dywizjon otrzymał oficjalną nazwę Samodzielny Dywizjon Artylerii Samobieżnej, bo… źle przetłumaczono nazwę „samochodnaja ustanowka”. 8  kwietnia 1944r rozkazem gen. Berlinga utworzono 13 Samodzielny Pułk Artylerii Pancernej i 15.04.1944 przybyło kolejnych 9 dział SU-85. Załogi mimo, że była to jednostka stricto polska, stanowili w 100% Sowieci różnych nacji, dopiero w następnym okresie zastępowano ich żołnierzami narodowości polskiej (zwykle ładowniczy).

Pojazd z numerem 324 należał do drugiej baterii nosił numer fabryczny 402221, przeszedł szlak bojowy od Smoleńszczyzny do Łaby. Dowódcą był oficer sowiecki ppor. G.Demidow. 14 września 1944 brał udział w walkach o Pragę i póżniej oczyszczania Bydgoszczy z resztek oddziałów niemieckich.  10 lutego 1945 pojazd został uszkodzony podczas ataku na Mirosławiec, gdzie ranny został dowódca, a kierowca zabity. Pocisk p-panc. uderzył w styk przednich płyt, częściowo przebił pancerz, zabił kierowcę, ranił dowódcę, a cześć zrykoszetowała po dolnym przednim pancerzu. Po naprawie i przydzieleniu nowego dowódcy ppor. Mieczysława Deca, w dniu 3 marca wóz wziął udział w nocnym natarciu na stację kolejową w Wierzchowie, gdzie znów został poważnie uszkodzony. Dec został poważnie ranny, a zginął dodatkowy członek załogi. Pocisk przebił pancerz przedni obok szczeliny strzelniczej, ranił dowódcę, zmasakrował żołnierza, który stał za nim i wyleciał przez otwarty tylny właz. Dział pancernych z braku odpowiedniej ilości czołgów, które zresztą w dużych ilościach wytracono w dniach poprzednich, użyto do bezpośredniego wsparcia piechoty, załadowano na nie desant i Hurra do przodu. Wierzchowo w końcu zdobyto, ale straty w ludziach i sprzęcie były bardzo duże. Znów użycie niezgodne z przeznaczeniem, brak odpowiedniego współdziałania piechoty i wsparcia ogniem artylerii, przełożyło się na wytracenie cennego sprzętu.  Pojazd jednak wyremontowano i wziął udział w operacji berlińskiej i dojechał do Łaby.

Dokładnie to oryginalne działo, możemy dzisiaj oglądać w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Widnieją na nim nawet zaspawane ślady po trafieniach.

 

Model przestawia malowanie i stan naprawionego wozu po walkach o Wierzchowo – Borujsko. Trafienia są już zaspawane. Starą wersję tego samego wozu wykonałem jakieś 25 lat temu z zestawu Tamyia.  1. Zestaw Zvezda 3690

  2. Zestaw Tamyia 35072 1:35Ocena zestawu - Zvezda dobry, szczegółowy z zewnątrz, ale bez wnętrza i bez odwzorowanej armaty. stary zestaw Tamyia - dla poczatkujących.

Informacje zaczerpnąłem z książek K.Anduły 1 Warszawska Brygada Pancerna, Z.Flisowskiego Pomorze - Reportaż z pola walki oraz J.Magnuskiego Wozy Bojowe LWP.

 
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 197 razy od 14 marca 2021
Reklama
Dodaj komentarz
15 marca 2021
Dziękuję za cenne informacje.Miłego dnia.
14 marca 2021
@Naprawiacz. Tak to opisał Flisowski, a podobno był wtedy gdzieś w pobliżu i oparł sie na relacji Deca. Według Anduły, który opierał się dokumentach z archiwum CAW, atak na stację prowadzono od godz. 11 dnia 2 marca przez 1 batalion czołgów i 2 dyw. piechoty. Atak został odparty, a stracili wtedy 6 czołgówni i jedno działo pancerne. O godz. 22 ponowiono atak siłami 6 czołgów z 3 batalionu i 2 dział, a 3 marca nad ranem stację zdobyto i kontynuowano atak na samo Wierzchowo. Według moich obliczeń w rejonie Wirzchowa wypadło z walki około 12 czołgów i dwa działa pancerne. Cześć z nich później naprawiono. Po Wale Pomorskim w 1 Brygadzie pozostało sprawnych dwadzieścia czołgów, a w 13 pułku 21 dział pancernych. 
Szpilka może być albo od teciaka albo od samochodki i gratulacje za artefakt.
Dzięki raz jeszcze na dobre słowo..
 
Kustosz
14 marca 2021
Czyli przyszło do "samochodków" :-). Ładności model i opis - gratulacje!
14 marca 2021
Jeżeli prawdą jest to co napisałeś o natarciu na stację w m. Wierzchowo,to mam fragment tego działa i będę musiał zmienić swój opis. Na marginesie jest to obszar dla miłośników lotnictwa ,gdzie taczkami można było wywozić aluminium.Pozdrawiam.https://myvimu.com/exhibit/54799591-szpilka-do-gasienicy
Kustosz
14 marca 2021
Buduj, buduj, MyViMu jest pojemne... :)
14 marca 2021
Zaczynam być strasznie dowartościowany. Dzięki bardzo.
P.S. zacząłem prace nad teciakiem z Gdańska, będzie co prawda robiony z kilku kompletów, bo i oryginał raczej jest mocno upgreadowany.
Kustosz
14 marca 2021
O, i tym (zresztą lubianym przeze mnie) pojazdem pokazałeś mi że jeszcze dużo pooglądam i poczytam. :) Rewelka jak zwykle. 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.