OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
16 / 45
<
>
Czołg ciężki Josif Stalin 2 w barwach 4 Pułku Czołgów Ciężkich 1 Armii Wojska Polskiego (na wschodzie). Pułk utworzono 5 lipca 1944r w okolicach Berdyczowa (wtedy teoretycznie oficjalnie jeszcze polskiego), składał się z czterech kompani po 5 czołgów + czołg dowódcy pułku. Szlak bojowy tak na prawdę Pułk rozpoczął od udziału w zdobyciu Warszawy 17 stycznia 1945, po czym pomaszerował na Bydgoszcz i pomógł w walkach o miasto. 29 stycznia pojechali do Jastrowia by  wziąć udział w bitwie o przełamanie Wału Pomorskiego. Udziału w pierwszych walkach o Wał i przełamanie pozycji głównej Pułk nie wziął, gdyż część czołgów po prostu nie zdążyła dojechać z braku paliwa. Braki w zaopatzreniu były zmorą całej 1 Armii Polskiej i znacząco przyczyniły się do wzrostu strat, zarówno w ludziach, jak i sprzęcie. Dopiero od 10-ego lutego od walk o Mirosławiec, który dzięki IS-om zdobyto, zaczęła się dla tej jednostki epopeja pomorską. Przypomnę, że w tym dniu był czarny dzień dla 2 batalionu 1 Brygady Pancernej i ISy ratowały im tyłki.
18 lutego IS-y uwikłały się w walki pod Wierzchowem  i Złocieńcem, gdzie ogniem swych 122mm armat wspierały piechotę. Następny był Kołobrzeg gdy od 10 marca, przez 5 kolejnych dni niszczyły niemieckie punktu oporu. W dniach 20-30 kwietnia Pułk brał udział w osłanianiu wojsk sowieckich zdobywających Berlin po czym walcząc dotarł do Łaby i w miejscowości Zuhldorf  zakończył wojnę. Tyle oficjalna historia.
Model przedstawia wóz dowódcy 1 Kompani Czołgów Ciężkich. Ciekawe jest malowanie numeru taktycznego: numer 4100 który obowiązywał do końca lutego, zmieniono na 410, zamalowując po prostu  jedno zero.
Sam model został sklejony 20 lat temu i tylko niedawno przemalowany .
Pojazdu z tę wersją kadłuba nie znalazłem w dokumentacji fotograficznej, przedstawiającej wozy 4 Pułku w okresie wojny.

Zestaw Dragon 6012 Skala 1:35
Model spadł mi w czasie robienia zdjęć i niestety łączenie kadłuba jest odpęknięte.
ISy w ruchu możemy ogladać w filmie Jarzębina Czerwona, jak i równiez w sławetnych  Czterech pancernych, w odcinku Fort Olgierd, jako niemieckie pantery.
Dokładny i ciekawy opis:

https://myvimu.com/exhibit/54719577-czolg-ciezki-is-2
Data dodania: 21 marca 2021
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 214 razy od 21 marca 2021
Reklama
Dodaj komentarz
21 marca 2021
Dzięki za dobre słowo.
Siła ognia była niesamowita, ale miał i wady rozdzielne ładowanie, czyli mała szybkostrzelność, mały zapas amunicji. Podstawową było to, że nie posiadał wyłazu górnego dla mechanika kierowcy, który był tylko w podłodze. Niestety rzadko kiedy była możliwość skorzystania z niego w warunkach frontowych. I jak to się miało do Pz III, czy IV, kotów, ew. Shermanów, w których właściwie każdy członek załogi miał swój osobny właz.

Ps. Najbliższy od Gdańska IS do ogladania stoi sobie w Lęborku. Chcieli go wywalić na kanwie mody na wywalanie wszyskiego, co im się kojarzyło z białą chusteczką, ale paru chłopaków sie spieło i nie pozwoliło. To samo w Wejherowie. Czcigdny jegomość zechciał mieć kapliczkę w miejscu gdzie stał czołg i oczywiście się zgodzono. Na szczęście po licznych interwencjach ludzi normalnych, kaczorka przeniesiono w inne miejsce i nadal cieszy gawiedź, małą i dużą. Ech szkoda tych dwóch naszych gdańskich.
Kustosz
21 marca 2021
Rewelka. Fajny modeł no i opis jak zwykle solidny. Swoją drogą to jednak była bestia i przy wszystkich ochach i achach na temat tygrysów które miały jednak wiele niedoskonałości to uważam że IS wobec swoich osiągów powinien zasługiwać na podobne zachwyty.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.