SdKfz 251/1 Ausf D "Szary Wilk"

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 6
<
>
Niemiecki opancerzony transporter piechoty SdKfz 251/1 Ausf D (tzw. "Hanomag"), zdobyty przez AK w trakcie powstania warszawskiego.Tamiya 35195 1:35

Warszawa sierpień 1944Transporter pierwotnie należący do niemieckiej 5. Dywizji Pancernej SS "Wiking" został zdobyty przez powstańców warszawskich 14 sierpnia 1944. W trakcie swojej służby wielokrotnie zmieniał imię ("Wiking", "Jaś", „Szary Wilk"). Uczestniczył w dwóch nieudanych atakach na Uniwersytet Warszawski.Przed drugim atakiem pojazd został doposażony w dwuspadowy, pancerny, otwierany dach oraz osłony na koła skrętne. Niestety, ale brak fotografii i niejednolite opisy utrudniają wierną rekonstrukcję tej instalacji. W dodatku warto z dystansem podchodzić do polskich oznaczeń, które również nie zachowały się na zdjęciach.

Tak samo istnieją rozbieżne opinie na temat podtypu transportera. Prawdopodobną wersją jest wersja podstawowa (251/1), lecz możliwe, że była to wersja radiowa (251/3), która zewnętrznie wygląda identycznie.

German APC SdKfz 251/1 Ausf D („Hanomag”), captured by Polish AK (Home Army) during Warsaw Uprising.

Tamiya 35195 1:35

Warsaw, August 1944This APC originally belonged to German 5th Armoured Division SS “Wiking”, was captured 14.08.1994 by warsaw insurgents. During his service, multiple times changed his name (“Wiking”, “Jaś”, “Szary Wilk”). Participated in two unsuccessful assaults on Warsaw University.

Before the second assault, the APC was improved by steel gable roof and drive wheels skirts. Unfortunately, the reconstruction is hard cause lack of photographs. In addition, it’s recommended to approach with friendly manner to Polish marking, for same reason.

They are also disputes about type of this vehicle. Probably it was basic version (251/1), but there are opinions telling about radio version (251/3). Both looks identically.

Historical photo direct link:=11pthttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/16/Warsaw_Uprising_-_Captured_SdKfz_251_%281944%29.jpg/1200px-Warsaw_Uprising_-_Captured_SdKfz_251_%281944%29.jpg
Data dodania: 30 marca 2021
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 152 razy od 30 marca 2021
Reklama
Dodaj komentarz
31 marca 2021
Tak, to jeden z elementów kolekcji powstańczej, z której mam ukończone 5 pojazdów, kolejne 5 jest na różnym etapie wykańczania. Mam tutaj na myśli pojazdy strony polskiej, gdyż niemiecka strona dysponowała tak szalenie zróżnicowanym parkiem maszynowym, że nie mam za bardzo możliwości podjęcia się takiej kolekcji.

Co do artykułu, to właśnie szukam tego numeru na allegro :) Tego zdjęcia nie widziałem, a faktycznie może mieć kluczowe znaczenie do identyfikacji podtypu Hanomaga.

Dziękuję za komentarz.
Kustosz
31 marca 2021
Kolejna piękna sztuka - gratulacje! Najwyraźniej szykuje się zestaw powstańczy?
Co do rzeczonego pojazdu, to najprawdopdobniej była to jednak wersja Sd.Kfz.251/3, wóz z Funk-Kompanie, SS-Panzer-Nachrichtenabteilung 5, 5. SS-Pz.Div. "Wiking". W czasopiśmie "Technika Wojskowa - Historia" nr 4/2014 opublikowano zdjęcia wnętrza tego transportera z widocznym stelażem na wyposażenie radiowe (zdemontowane przez powstańców w celu powiększenia przestrzeni w wozie). Na wóz łączności wskazywałaby też dość nieliczna niemiecka załoga - z relacji powstańców wynika, że było to 5 ludzi.
Co ciekawe, wśród tej ekipy była podobno kobieta, która najpierw wołała do powstanców "Nie strzelać, tu swoi", a później uciekła z trzema innymi członkami załogi (do niewoli dostał się tylko jeden z załogantów, ciężko ranny). Nie do końca wiadomo, kim mogła być - niektóre publikacje piszą o niej, jako o niemieckiej sanitariuszce (chyba mało prawdopodobne), a inne - jako o „Blitzmädel“, czyli członkini służby pomocniczej wojsk łączności (skądinąd to określenie w żołnierskim slangu miało także mocno obelżywe znaczenie).
Jeszcze a propos drugowojennego zdjęcia - powstaniec z pistoletem maszynowym opartym o pancerna osłonę, to własnie "Szary Wilk", czyli plut. pchor. Adam Dewicz, który zginie 23 sierpnia podczas pierwszego ataku na Uniwersytet i którego imię będzie od tego dnia nosił transporter.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.