OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
18 / 45
<
>
Działo samobieżne SU-76M.
Pojazd powstał na podwoziu czołgu T-70 i był drugim po T-34 najliczniej produkowanym pojazdem pancernym dla RKKA.
Armia Polska na Wschodzie działa typu SU-76M otrzymała w początku czerwca 1944r, po czym poprzydzielano je do nowo sformowanych dywizjonów artylerii pancernej 1,2,3,4, które z kolei przydzielano odpowiednio do czterech dywizji piechoty 1AWP. Wozy tego typu miały za zadanie bezpośrednio wspierać piechotę w natarciu i w obronie niszcząc siłę żywą i pojazdy pancerne nieprzyjaciela. W odróżnieniu od dział pancernych SU-85 przezywanych sukami, SU-76 nazywano pieszczotliwie suczkami, z uwagi na ich przydatność.
Prezentowane działo należało do 1 baterii, 4 Dywizjonu Artylerii Pancernej, będącego jedną z jednostek składowych 4 Dywizji Piechoty im Jana Kilińskiego 1 AWP. Wóz uczestniczył w walkach o warszawską Pragę, po czym w styczniu 1945 wraz z 4 DP zdobywał prawobrzeżną Warszawę. Od 29 stycznia do 5 lutego brał udział w zmaganiach o Złotów, Jastrowie, Szwecję i Zdbice na  Wale Pomorskim. 8 marca wraz z macierzystą dywizją brało udział w zdobywaniu Kołobrzegu. Ten epizod doskonale jest uwieczniony w filmie Jarzębina Czerwona Petelskich, gdzie suczki możemy zobaczyć w ruchu.


Model sklejony w latach dziewięćdziesiątych.
Znalazłem instrukcję firma Alan Hobbies St.Petersburg zestaw no.001 1:35
Data dodania: 5 kwietnia 2021
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 244 razy od 5 kwietnia 2021
Reklama
Dodaj komentarz
6 kwietnia 2021 , edytowany: 8 kwietnia 2021
Dzięki bardzo za pochwały i rzeczową korektę. Oczywiście, model przeze mnie prezentowany jest wersją SU-76M i właśnie takie pojazdy były na wyposażeniu jednostek polskich.
Kustosz
6 kwietnia 2021
Gratulacje! Jak zawsze, bardzo ładny model i bardzo dobry, rzeczowy i zwięzły opis. Mam tylko jedną uwagę - to nie jest Su-76 (produkowane od drugiej połowy 1942 do połowy 1943) tylko Su-76M. To pierwsze miało całkowicie zakryty przedział bojowy, a w wersji Su-76M, oprócz innych zmian, zlikwidowano pancerny dach (gdyż słaba wentylacja powodowała, że załogi podczas prowadzenia ognia i tak otwierały wszelkie możliwe włazy i luki, aby się nie udusić).
5 kwietnia 2021
Jasień, to poczatek lat 90-tych i ASG. W siedemdziesiatych lataliśmy na strzelnicę na Niedźwiedniku, zbierając zapalniki od granatów, głowice od RGPpanc itp. Najlepsze jednak znaleziska były na bombowisku w Lublewie. Pełna gama naboi karabinowych i naważniesze - części i całe kb. Potem szło się do  lasu w okolicach Sulmina strzelało z mausów do drzew. Że nas wtedy nie dorwali ...
Kustosz
5 kwietnia 2021
Do jasieńskiego mam szczególny sentyment bo tam ćwiczył mój bracki. Starszy ode mnie, służył w pułku na Słowackiego. 
5 kwietnia 2021
Dzięki, dzięki. Gdańskie poligony, ech to se ne vrati. Dokładnie przedwczoraj przełaziłem wzdłuż i wszerz teren byłego poligonu w Jasieniu. Nie ma właściwie śladów wojskowej bytności. Trochę zachowanych okopów wojennych i powojennych, poza tym nic. I tak to wkrótce zabudują, ale cóż wszystko płynie.
Kustosz
5 kwietnia 2021
Fajna suczka. Buszowałem w takiej na poligonie na Chełmie gdańskim. Teraz po poligonie śladu nie ma, wielkie blokowisko. Ale w latach 70- tych, raczej już nie używany, był atrakcją dla kogoś takiego jak ja. Transzeje, schrony, działo zis76, suczka (pozbawiona działa, silnika i połowy wnętrza ale mimo wszystko..., strzelnica, małpi gaj i wszystko to co może kręcić dzieciaka który od maleńkości uwielbiał wszystko co z wojskiem związane.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.