Zamek krzyżacki w Działdowie

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
13 / 58
<
>
Zamek w Działdowie (niem.Soldau) był zamkiem, który mimo stosunkowo niskiej rangi jako siedziby wójta  krzyżackiego i nie posiadania włsnego konwentu, mał rozmach prawie jak zamki konwentualne. Według przkazów zaczęto go budować już w roku 1309, a w 1340 był już ukończony. Posiadał okazały budynek główny, mieszczący typowe pomieszczenia jak kaplicę, refektarz, czy dormitorium, jak również salę w stylu kapitularza. Zbudowano go na planie prawie kwadratu z potężną wieżą w narożniku zachodnim, trzema zabudowanymi skrzydłami, do których wejścia były z krużganków i z bramą na osi kurtyny północno zachodniej.

Do dnia dzisiejszego zachował się odrestaurowany budynek główny, kurtyna muru skrzydła południowo zachodniego oraz obrys murów pozostałych skrzydeł. W latach dziewięćdziesiątych zbudowano na cześci zabytkowych murów, koszmarną chałupę doklejoną do zabytkowego skrzydła, która pasuje do wyjątkowego, oryginalnego zamku jak "koziej d..ie trąba". Sorry za porównanie, ale inaczej nie da się tego wyrazić. Z ciekawostek historycznych, to zamek był bezpośrednim świadkiem Bitwy pod Tannenbergiem.

Plan elewacji skrzydła południowo zachodniego w dwóch wariantach wieży głównej.

 
Data dodania: 6 kwietnia 2021
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 219 razy od 6 kwietnia 2021
Reklama
Dodaj komentarz
8 kwietnia 2021
Musze sie przyznać, że uczestniczyłem w powstaniu albumiku pt. "Krzyżackie Tajemnice", gdzie byłem autorem rysunków i planów zamków krzyżackich tam przedstawionych. Dostałem za to grosze, a roboty było co niemaira. Kompletnie mnie to zraziło. Moje nazwisko figuruje tylko na końcu książki jako autora rysunków.
Później część skopiowanych tych rysunków pojawiła się w necie na róznych portalach poświeconych zamkom i oczywiscie bez podania ich autora.
Na łamach tego portalu zamieszczam z niech kilka, jako aksonometrie, czyli widok obiektów z loty ptaka. 
https://merlin.pl/krzyzackie-tajemnice-marek-klat-jaroslaw-mykowski/1700056/
https://allegrolokalnie.pl/oferta/krzyzackie-tajemnice-zamki-skarby-odkrycia
Później nie było już okazji.
Grafiki powstawały generalnie z nudów, bo miałem taki okres w pracy, że musiałem po prostu być 8 godzin dziennie w zamknietym pomieszczeniu i czekać na polecenie wykonania czynności, która z kolei zajmowała mi pół godziny. Zacząłem więc rysować nowy cykl. Cześc była na zamówienie konkretnych osób(te dopiero będą na MyViMu).
Znów jest to temat na osobna rozmowę. Pozdrawiam
Kustosz
7 kwietnia 2021
Nie myślałeś o wydaniu tego w formie jakiegoś albumu? No w każdym razie, mi by taki album sprawił wielką frajdę.
7 kwietnia 2021
Dziękuję za ciepłe słowa. 
Na marginesie dodam że dwa zamki, prezentowane przeze mnie, tj. Nidzica i właśnie Działdowo spajały teren zmagań niemeicko-rosyjskich podczas Wielkiej Wojny. Pomnik-panteon poświęcony samej bitwie pod Tannenbergiem, Niemcy wystawili kilka kilometrów od trzeciego zamku w Olsztynku. Zamek ten także przetrwał, lecz w mocno przebudowanej formie. 
Kustosz
7 kwietnia 2021
Super. Kolejna perelka.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.