OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
12 / 22
<
>
Komplet odznak MOSO - Młodzieżowych Odznak Sprawności Obronnej. Odznaki powstały z inicjatywy LOK, wspólnie z ZHP. Ich zdobywanie propagowała także Obrona Cywilna. Nadawano je w latach 1962-72. MOSO miała trzy stopnie: brązowy srebrny i złoty, jak widać na zdjęciu. Co ciekawe, posiadana przeze mnie złota odznaka nieco różni się od pozostałych, litery MOSO mają inny krój, u dołu umieszczono też stylizowany wieniec.

MOSO przeznaczona była przede wszystkim dla harcerzy, a zasady jej zdobywania określał regulamin stopni harcerskich. Jednak zdobywać odznaki mogli też członkowie innych organizacji młodzieżowych oraz młodzież niezrzeszona. Aby zdobyć odznakę należało posiadać wiedzę z zakresu obronności oraz zdać normę sprawnościową w jednej z wybranych specjalności, a były to: pożarnicza, wodna, lotnicza, motorowa, sanitarna oraz ochrony porządku i regulacji ruchu. Ponadto, należało osiągnąć odpowiedni wiek. Odznakę brązową mogli zdobywać już 12 latkowie, srebrną 15 latkowie, zaś by zdobyć odznakę złotą należało osiągnąć 17 lat.
Data dodania: 8 kwietnia
Datowanie przedmiotu: 1962 - 1972
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 81 razy od 8 kwietnia
Reklama
Dodaj komentarz
8 kwietnia
Dzięki Jurgen, już poprawiłem!
Kustosz
8 kwietnia
Fajny komplecik. Gratuluję zdobycia. P.S. Masz w opisie dwa razy brązową zamiast srebrnej.
8 kwietnia
Dziękuję bardzo i również gratuluję! Odznaki zdobyte samodzielnie na pewno mają dużo większą wartość, niż te kupione na targu staroci, czy w internecie. A po latach z pewnością przywołują wspomnienia...
8 kwietnia
Gratulacje za uzbieranie kompletu.
Mnie to zajęło 4 lata, a co się trzeba było nabiegać, we dnie i w nocy, najlepsze było strzelanie z KBKS. Mimo chorej ideologii, była to dla nastolatków całkiem fajna zabawa.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.