OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
12 / 21
<
>
Komplet odznak OSO - Odznak Sprawności Obronnej. W roku 1973 zastąpiły one nadawnae wcześniej, od 1962 odznaki MOSO. Podobnie jak poprzedniczka, OSO była trzy stopniowa. Aby otrzymać odznakę należało zdobyć odpowiednią ilość punktów w kilku sprawnościach (bieg zygzakiem, skok w dal, pływanie itp.) lub podczas zawodów sportowo obronnych na które składało się strzelanie z KBKSu, rzut granatem oraz bieg przełajowy.
Data dodania: 9 kwietnia, 10:34
Datowanie przedmiotu: 1973 - 1990
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 63 razy od 9 kwietnia, 10:34
Reklama
Dodaj komentarz
9 kwietnia, 22:50
"Rzeczoną" komorą na obozach ZHP w których uczestniczyłem, był stary przepust pod nieczynną linią kolejową z Bytowa do Lęborka. Same obozy były prawdziwą szkołą życia w wydaniau socjalistycznym, ale byliśmy młodzi i piękni...
@Jurgen - płakać.
9 kwietnia, 19:03
Jurgen, zgadza się, to był "Przegląd TOPL". W sprzedaży tego nigdy nie widziałem, zdażają się późniejsze numery "Przeglądu PS" oraz "Przeglądu OC", bo na przestrzeni lat zmieniano tytuł. Niektóre biblioteki mają jednak kompletne roczniki tego czasopisma. Sam je przeglądałem w Bibliotece Unwersytetu Wrocławskiego. Przed pandemią oczywiście, bo teraz to czytelnie pozamykane...
9 kwietnia, 18:56
A propos TOPL... Było kiedyś (myślę że lata 50-te, 60-te) takie czasopismo o, zdaje się, dokładnie takim tytule. Miałem za gówniarza kilka numerów. Czy może ocalały gdzieś jakieś numery? Mozna gdzieś to zdobyć? Bywaja na giełdach?
9 kwietnia, 18:47
O "komorach" słyszałem, widziałem nawet wydaną w latach '50 instruklcję dla służby chemicznej TOPL dotyczącą ćwiczeń z maskami w takich komorach. Nie wiedziałem jednak, że organizowano podobne "zabwy" dla młodzieży, przy zdobywaniu odznak sprawnościowych. Niezła ciekawostka!
9 kwietnia, 18:38
Ale za to mamy WOT... Po tym co napisałem nie wiem czy mam się m śmiać czy płakać?
9 kwietnia, 18:24
Gratulacje. I znów znajomy komplecik. Jeszcze były tzw. "komory gazawe" (ale mieli skojarzenia), gdze w masce p-gaz trzeba było przejść zadymiony tunel. Niektóre dzieciaki wymiękały. Dzisiaj nie do pomyślenia.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.