OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 3
<
>
Model wiatraka odwadniajacego z kołem podsiębiernym typu koźlak.
Budowle tego typu były stawiane na Żuławach Wiślanych przez mistrzów holenderskich i tworzyły charakterystyczny krajobraz dla tego regionu . Były ustawiane wzdłuż kanałów w zależności od potrzeb, co kilkadziesiąt lub kilkaset metrów, tworząc całe systemy odwadniania. Posiadały skrzydło tzw. zwichrowane, które powlekano płótnem. Wiatrak stroszono pod wiatr ręcznie, lub z pomocą koni ciągnąc lub pchając tzw. dyl. Charakterystyczną ozdobą dla wiatraków żuławskich była "kozia bródka" umieszczana pod osią ze śmigami. W poczatku XX w na całych Żuławach wislanych, zachowanych było 178 wiatraków odwadniających, do dnia dzisiejszego nie przetrwał w całości żaden. Zachowała się jedna podstawa wiatraka, który stał w mini skansenia w Parku Oliwskim, a został podpalony przez małolatów palacych skrycie papierosy. Obecnie znajduje sie w Muzeum Żuławskim w Nowym Dworze Gdańskim.
Model w pełni drewniany, wykonany wg. mojego planu w skali 1:20
Ostatnie zdjecie wiatrak tego typu zachowany w Holandii w miejscowości Westveense.
Data dodania: 9 kwietnia 2021
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 165 razy od 9 kwietnia 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
10 kwietnia 2021
Nagrobek na jednym z cmentarzy pomenonickich. Jak widać to nie komplet. Prawdopodobnie płyta wzorowana na niemieckiej odznace za rany (przyznawanej takze postmortum) po zwandalizowaniu cmentarza, zostala osadzona na pierwszym, lepszym postumencie do ktorego pasowała. Niestety nie pamiętam nazwy miejscowości. Tam, zresztą byłj eszcze grób który mocno można było kojarzyć z trudną historią okołowojenną.
9 kwietnia 2021
Dwór w Marynowych, ale nagrobka nie kojarzę?
Prawda że można się zachwycić tą architekturą, choć sama kraina strasznie płaska...jak dla minie. 
Kustosz
9 kwietnia 2021
Coś tam na Żuławach widziałem. Może nie za dużo ale trochę tak...

9 kwietnia 2021
Dzięki raz jeszcze. Jak widać Inni jakoś mogli. (zdjęcie ostatnie z załączonych)
Kustosz
9 kwietnia 2021
Już to miałem okazje mówić, a teraz napiszę - szacunek!
9 kwietnia 2021
Dziekuję za wsparcie.
Bo ja to takie odchyły mam co czas jakiś. Znów temat na osobną dyskusję.
A na poważie, to polecam wycieczki po żuławach, gdzie do dzisiaj można jeszcze znaleźć miejsca z innej epoki, niestety coraz mniej.
Kustosz
9 kwietnia 2021
A to ci niespodzianka... Zaczynam naprawdę podziwiać Twój zapał i wszechstronność. Szczególnie do gustu przypadło słowo "stroszyć" bardzo zapomniane w dzisiejszym języku.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.