OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
142 / 174
<
>
Dwaj żołnierze Heer, Wehrmachtu, coś jakby w podróży. Pierwszy (od lewej) w stopniu kaprala (gefreiter) ma swój szewron w starszej wersji dla munduru M36- na ciemnozielonym podkładzie. Sam żaś nosi mundur M40. Do tego nosi czapkę polową wzoru 1943, z dwoma metalowymi guzikami. Do tego buty marszowe oraz (być może) tropikalny pas główny, sądząc po jasnym odcieniu. Pan po prawej, jest w tym samym stopniu ale dla odmiany, nosi szewron na szarym podkładzie dedykowany późniejszym wersjom munduru sam zaś nosi mundur wzoru 1936 (o czym świadczy ciemnozielony kołnierz oraz pięć guzików na które jst zapinany). Naramienniki jednak są wersją późniejszą, w kolorze feldgrau. Poza tym nosi taką samą czapkę jak kolega i buty marszowe. Na skórzanym pasie ze stalową, malowaną klamrą- mapnik. W ręku trzyma plecak marszowy (tak zwany sierściuch). Zwraca uwagę dość pokaźny dorobek żołnierza w postaci EKK I, Odznaki Szturmowej Piechoty oraz Odznaki za Rany (porównując odcienie metalu na pozostałych odznaczeniach, raczej złota). Niestety, trudno mi ocenić co trzyma na pasie na swoim prawym ramieniu. Zdecydowanie późny okres wojny a zdjęcie znakomicie burzy toerię że w końcowych latach wojny, mundur M36, można było spotkac jedynie w tyłowych służbach. Tyłowe służby raczej nie zdobywały tylu i takich odznaczeń...
Data dodania: 10 kwietnia, 12:03
Datowanie przedmiotu: 1943 - 1945
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 109 razy od 10 kwietnia, 12:03
Reklama
Dodaj komentarz
11 kwietnia, 17:02
Dokładnie.
11 kwietnia, 14:44 , edytowany: 11 kwietnia, 14:45
Nie, spoko. generalnie zgadzam się z tym co napisałeś. Sama koncepcja WOT opiera się na doświadczeniach ostatnich wojen. Generalnie utrzymanie wrogiego terenu wymaga większych kosztów niż same jego zdobycie. Swoją drogą współczena wojna hybrydowa oraz taktyka prowadzona przez Chiny (bardzo skuteczna) potwierdza iż zdobywanie militarne i utrzymanie terenu wroga w zasadzie się nie opłaca. Dużo korzystniejsze jest podporządkowanie finansowe i gospodarcze.
11 kwietnia, 14:35
Osobiście też nie jestem przeciwny ogólnemu przysposobieniu wojskowemu, które uczyło by jakiejś przymuszonej mobilizacji działań zespołowych w sytuacjach kryzysowych, np.kataklizmów. Jednak dzisiaj w dobie informatyzacji i cybernetyzacji, a przede wszystkim wysokiej specjalizacji sił zbrojnych na świecie, tzw. armia wewnętrzna też musi spełniać bardzo wysokie standardy.  Kilku panów i pań z tej formacji poznałem, a z uwagi na to że przez kilkanaście lat bawiłem się w taktyczne ASG, mogłem porównać ich umiejetności w zakresie przygotowania do tego typu zabawy w wojsko, stwierdzam że ogólnie byli cieńcy. Najważniesze, to to że myśmy się bawili w wojsko, a im za bycie wojskiem płacili  z naszej kieszeni. Szeroko pojęta partyzantka, a niestety WOT się do tego sprowadza, w warunkach naszej konfiguracji terenu, nie ma szans na jakikolwiek sukces operacyjny.
Znów temat na dyskusję amatorów ... przy kufelku. 
Pozdrawiam serdecznie i wielkie sorry za rozwlekły jednostronny wywód.
11 kwietnia, 12:12
Ja nie kryję że idea WOT jest według mnie słuszną idęą ale w Posce bardzo mocno wypaczoną. Głównie dlatego ze ten rodzaj wojsk stał się elemntem niezdrowej, politycznej propagandy.
11 kwietnia, 11:30
Fajna, gratulacje.
Panowie przypominają mi dzielnych wojaków z rodzimego WOT, którzy idą sobie radośnie postrzelać... gdyby nie te odznaczenia.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.