Wiatrak przemiałowy typu holenderskiego

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 3
<
>
Model wiatraka przemiałowego typu Holender (miał obracany czepiec), posadowiony na budynku.

Budowli tego typu na Żuławach, które przetrwały wojnę  było 2. Pierwszy w Drewnicy został podpalony i całkowicie zgorzał w 1989 roku, drugi w Wikrowie spłonął w 2001. Własnie ten drugi z wymienionych wiatraków małem szczęście sfotografować i jedną fotkę prezentuję powyżej. Niestety drewnickiego holendra, mimo że nawet w nim byłem przy okazji renowacji (która odbywała się wg. projektu mojego ojca), nie zdażyłem sfocić. Nie mieliśmy wtedy aparatu. Nie wyjaśniona do dzisiaj jest przyczyna spalania obu wiatraków, czy były to umyślne podpalenia, czy wypadki. Wikrowo właściciel obiecał zrekonstruować, ale do dzisiaj nie zrobił nic w tym kierunku.

Model jest właściwie kompilacją tych dwóch wiatraków, wykonany jest z drewna, a szybki w oknach z celuloidu. Ganeczek typowy dla budownictwa żuławskiego.

Skala 1:20

Wiatraków przemiałowych na całych Żuławach Wiślanych na poczatku XX w było 35, do dzisiaj zachowały się dwa: przepiękny kożlak w Drewnicy z 1718 i chyba naładniejszy w Polsce holender w Palczewie. Obydwa mają zachowane wyposażenie i najważniejsze, są zrewitalizowane.
Data dodania: 10 kwietnia 2021
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 207 razy od 10 kwietnia 2021
Reklama
Dodaj komentarz
10 kwietnia 2021
Dziekuję za uznanie.
Światełko w tunelu jest takie, że kilka sztuk ma zostać zrekontruowanych.
Jako ciekawostkę podam, że w 2001 roku udałem się na podlasie w rejon Sokółki, bo wyczytałem w przewodnikach, że jest to kraina wiatraków i kilka z nich jeszcze jest czynnych. Przeżyłem straszne rozczarowanie, bo wiatraki były w większości w stanie ruiny, a czynny nie był żaden.
Za to będąc na Bornholmie, miałem przyjemność odwiedzić działający i polecam obejrzenie go w akcji.
https://www.youtube.com/watch?v=Bi06HitXHic
Pozdrawiam. 
 
Kustosz
10 kwietnia 2021
Z jednej strony zachwyt modelem i opisem, z drugiej żal i wściekłość że zmarnowano tak ciekawe obiekty które ptzetrwały niejedną burze historii a zginęły w czasach pokoju.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.