Wiatrak przemiałowy typu holender.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 3
<
>
Ostatni z prezentowanych modeli wiatraków, to wiatrak przemiałowy typu holender, posadowiony na murowanym budynku. Wiatrak posiada w tylnej części czepca tzw. wiatraczek Miklego, turbinkę, która samoczynnie kierowała ruchomy czepiec frontem do wiatru. Śmigi z kolei wyposażono w ruchome żaluzje, które w zależności od siły wiatru stroczono ręcznie, albo też montowano specjalne proste urzadzenie, które zmieniało kąt ustawienia łopatek samoczynnie. Miało to na celu wyeliminowanie zagrożenia połamania śmigów, lub co gorsza oderwania całego czepca podczas sztormów. Zupełnie jak refowanie żagli na żaglowcu. Model przeze mnie wykonany znów nie przedstawia konkretnego obiektu, lecz jest pewną kompilacją różnych  wiatraków żuławskich.
Zdjęcia pochodzą z netu przedstawiają kolejno: wiatrak ze wsi Węgle koło Elbląga (nieistniejący), w Palczewie (zachowany i obecnie remontowany) oraz wiatrak w Wikrowie w jego ostanich godzinach istnienia.
Na obrzeżach Żuław Gdańskich zachowały się jeszcze dwa wiatraki holenderskie w Pszczółkach i w Tczewie.
Model wykonany całkowicie z drewna, wg mojego projektu w skali 1:20.
Jest już weteranem i trochę mu się od życia oberwało.
PS. Z ciekawostek, to przed  Drugą Wojną Światową na Żuławach Elbląskich funkconowało 35 wiatraków przemiałowych, z których 5 wykorzystywano jeszcze jako młyny do lat 50-ych XX w.
Po wojnie ludność, osadzona (często przymusowo) na tych terenach, wiatraki traktowała jako rezerwuar drewna opałowego i część z nich nawet nie miała pojęcia do czego toto służyło. Reszta zgorzała w różnych okolicznościach, zostały dwa. I tak krainę wiatraków, pozbawiono tych charakterystycznych dla niej budowli.
Data dodania: 13 kwietnia 2021
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 158 razy od 13 kwietnia 2021
Reklama
Dodaj komentarz
14 kwietnia 2021
W latach dziewięćdziesiątych zwiedzałem kolejne rejony Żuław prawie co weekend, po czym dwa lata temu udałem się na Żuławy Gdańskie ponownie i ogarnęły mnie mieszane uczucia. Z jednej strony widac napływ środków na renowacje niektórych obiektów i super, z drugiej jednak wiele pozostaje w stanie skrajnej ruiny, a część z nich zniknęła z powierzchni. Od razu przywoływałem sobie obrazki z Borcholmu, gdzie całe miasteczka i wioseczki są śliczne kolorowe i utrzymywane w stanie idealnym, czy takiej Olandii, gdzie radośnie stoi sobie ponad 300 wiatraków, do których możesz sobie wejść. Każdy własciciel obiera sobie za punkt honoru utrzymanie swojego wiatraka w dobrym stanie.
Jak już wspomniałem, jest już kilku pasjonatów na Żuławach, którzy chcą wskrzesić "zawiatraczenie" tego regionu. Jeden już stoi w Mokrym Dworze i można go zwiedzać.
Pozdrawiam.
Kustosz
13 kwietnia 2021
Generalnie u menonitów poza zakazem służby wojskowej był jeszcze zakaz sprawowania urzedów państwowych. Nie wszyscy się stosowali. Pamiętam na rzeczonym wcześniej cmentarzu, nagrobek wysokiego czlonka SA który zginął w 1938. Niestety, nie są mi znane ani okoliczności jego smierci, ani też dokładnie, jak wysokie stanowisko miał (zdajae sie że był jakimś lokalnym dowódcą).
13 kwietnia 2021
Dzięki.
Ludzie byli biedni, bo wpierw gnębili ich hitlerowcy, za to, że jako specyficzna społeczność wyznaniowa nie chcieli walczyć za fuhrera i fatherland, później nasi potraktowali ich jako złych Niemców i wysiedlili.
Kustosz
13 kwietnia 2021
Prześliczne te modele. No i informacje ciekawe. Teren żuław do II wojny pod względem kulturowym był naprawdę ciekawym miejscem.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.