5 BATALION STRZELCÓW PODCHALAŃSKICH- PRZEMYŚL

                     5.Batalion Strzelców Podhalańskich pierwotnie został sformowany w roku 1994 jako jeden z pododdziałów 21.Brygady Strzelców Podhalańskich, podstawą do sformowania jednostki było zarządzenie Szefa Sztabu Generalnego nr 049/Org. z 26 maja 1993. Na miejsce postoju batalionu wyznaczono koszary przy ulicy Langiewicza w Rzeszowie. Rok po sformowaniu batalionu otrzymał on sztandar wojskowy ufundowany przez społeczność Krosna. Jako 5.Batalion Strzelców Podhalańskich jednostka istniała do końca 2001 roku, po czym została przeformowana w 5.Batalion Zmechanizowany. Powtórne przeformowanie w 5.Batalion Strzelców Podhalańskich nastąpiło w dniu 1 października 2010 roku z rozformowanych jednostek POLUKRBAT, 5.Batalionu Zmechanizowanego oraz 14.Batalionu Zmechanizowanego. Nowo sformowany batalion będzie stacjonował w koszarach w Przemyślu.    Wersja odznaki z czerwonym emaliowanym okręgiem.  Odznakę wprowadzono rozkazem 412/MON z dnia 3.11.2011 r.
Data dodania: 15 kwietnia, 12:12
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 55 razy od 15 kwietnia, 12:12
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
16 kwietnia, 07:59
Jest pewna nieścisłość w historii 5 bsp, w zdaniu "Powtórne przeformowanie w 5.Batalion Strzelców Podhalańskich nastąpiło..." zamiast przeformowanie powinno być sformowanie ponieważ jak w dalszej części zdania możemy przeczytać " z rozformowanych jednostek POLUKRBAT, 5.Batalionu Zmechanizowanego oraz 14.Batalionu Zmechanizowanego.". Podsumowując 5 bsp był sformowany od nowa wykorzystując sprzęt i ludzi z rozformowanych trzech batalionów m.in. z 5bz.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.