OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
19 / 45
<
>
Średnie działo samobieżne Su-100.
Pojazd przeznaczony był generalnie do wsparcia oddziałów pancernych w miejsce wycofywanych SU-85, gdyż w armaty kalibru 85mm przezbrojono czołgi średnie T-34, więc nie było sensu dublowania kalibrów, a suki miały wspierać teciaki z dalszego dystansu. Poza tym, armata 100mm miała większą możliwość penetracji pancerzy niemieckich czołgów ciężkich. Wozy tego typu Wojsko Polskie na wschodzie otrzymało w kwietniu 1945, lecz w naszych formacjach nie wzięły one ostatecznie udziału w walkach. Miały być na wyposażeniu utworzonego 46 Pułku Artylerii Samobieżnej, ale jednostki tej ostatecznie nie sformowano i otrzymane 2 szt. przekazano do jednostek szkolnych. Większa ilość wozów tego typu zasiliła LWP dopiero po wojnie.
Prezentowany model przedstawia egzemplarz zamieszczony w książce J. Magnuskiego Wozy Bojowe LWP, w malowaniu powojennym.

Model zamieściłem w kolekcji wiedząc, że nie jest to mistrzostwo świata wykonania. Jest ze słabego starego zestawu, sklejony w ubiegłym wieku. Wypełnia jednak pewną lukę w prezentacji pojazdów na podwoziu T-34, choć w rzeczywistości wojennej nigdy nie współpracowały nawet z 1 Brygada Pancerną.
Dodam, że oryginał na chodzie znajduje się w Poznaniu w byłym Muzeum Broni Pancernej, a obecnie fili Muzeum Wojska Polskiego.

Zestaw Zviezda 3531 skala 1:35
Data dodania: 17 kwietnia 2021
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 224 razy od 17 kwietnia 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
18 kwietnia 2021
Zachwyt... :)
18 kwietnia 2021
Jakom se żikal. To je wśehno. Ostatnia fotka.
17 kwietnia 2021
Dziękuje bardzo.
Całość stoi sobie na otwartym regale. Na razie zajęła mi trzy półki, walczę usilnie o czwartą, ale na razie przegrywam. Fotkę oczywiście zamieszczę, ale jutro, jak wrócę z pracy.
 
Kustosz
17 kwietnia 2021
Fajowe i ciekawa historia tego typu pojazdów w naszych siłach zbrojnych. Dodatkowy plus za "tzw." w kontekście Wojska Polskiego z czasów PRL. Niektórzy używają te LWP bez opamietania podczas gdy nie było żadnego uwarunkowania prawnego tej nazwy która funkcjonowała propagandowo. Czy jest możliwośc żebyś gdzieś wcisnął zdjęcie całej kolekcji? Tak jak to przechowujesz w domu?
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.