Zebranie rady nadzorczej.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
149 / 164
<
>
Tutaj już wyraźnie widać że wojna trwa od kilku lat. Wszyscy (nie liczac żołnierza stojącego i opartego o stół) są odznaczeni. Pierwszy od lewej z (bliżej niezidentyfikowana) baretką i w czapce M43, co już determinuje datowanie na minimum (sądząc po roślinności) lato 1943 roku. Poza czapką późnego wzoru, nosi on mundur M40 z butami marszowymi. Ciekawostką są wczesne, ciemnozielone, naramienniki. Kolejny jest w stopniu Oberfeldwebla i (co było często spotykane) nosi się już bardziej z oficerska. Ma na sobie bluzę (w mojej opinii) M40, przerabianą u krawca na zamówienie choć może to być oryginalna M36. Nad jego lewą kieszenią na piersi, wyraźnie widoczna "szyna" z baretkami (niestety, trudno ustalić jakich odznaczeń). Kolejny to unteroffizier który również ma "szynę" z dwoma baretkami oraz przypięty do kieszeni EKK I. Tutaj znów widoczne ciemnozielone naramienniki a jego bluza bardzo mocno wygląda na bluzę wzoru austriackiego. On także nosi czapkę M43. Kolejny żołnierz w stopniu pomiędzy schutze a obregefreiter, nosi baretke EKK II na swoim mundurze strego wzoru M36. Ma do niego przypięte detykowane do niego, naramienniki w kolorze ciemnozielonym. Ostatni żołnierz, w stopniu szeregowego (o dziwo), nosi broń krótką i to zwyczajowo noszą przez wyższych oficerów czyli mały pistolet będacy bądź Waltherem PPK bądź innym  pistoletem wielkości francuskich Unique które były masowo używane w armii niemieckiej (po wyglądzie kabury obstawiam jednak PPK). Zwracam uwagę iż pierwszy żołnierz nosi (prawdopodobnie) późne patki ogólnowojskowe. Na patkach tych nie zaznaczano wypustek w kolorze waffenfarbe i były one w kolorze podkładu (brunatne) zaś same patki były wyszyte szarą nicią co powodowało że były mniej rzucające się w oczy. Prawdopodobnie, żołnierz czwarty od lewej ma przyszyte takie same patki, wyraźnie widać ich "przytłumiony" kolor na tle cimnozielonego kołnierza. Wszyscy żołnierze mają bardzo ciemne wypustki na naramiennikach a biorąc pod uwagę ich odznaczenia bojowe obstawiam jednostkę saperów w pułku pierwszoliniowym lub saperów szturmowych. Na stole widoczny Telefon Feld Fernsprecher 33 (FF33) z wyraźnie nie pomalowanymi okuciami. Tego typu uproszczenie produkcyjne często (choć mam dowody na to iż mimo sugestii różnych źródeł- nie zawsze) stosowano w późniejszym okresie wojny. 
Data dodania: 4 maja, 19:16
Datowanie przedmiotu: 1943 - 1945
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 64 razy od 4 maja, 19:16
Reklama
Dodaj komentarz
6 maja, 08:53 , edytowany: 7 maja, 07:36
Spokojnie, to tylko luźne rozważania. Nie ma tak naprawdę ani ćwierć dowodu że to właśnie taki pojazd a w dodatku co by tam robił w kontekście saperów?
6 maja, 08:33
Niesamowite!
5 maja, 16:56 , edytowany: 5 maja, 16:58
Przy pierwszej analizie zdjęcia (kilka tygodni temu), zwrocilem na to uwagę. Robiąc opis do prezentacji w MyViMu, najzwyczajniej o tym zapomniałem wiec dzieki za spostrzegawczość i przypomnienie mi. Tak, wygląda to- i pod względem wielkości i sylwetki, jak jedna z późniejszych wersji Stuga. Przy czym zakladając ze widoczna bryła posiada "wybrzuszenie" w górnej części,po lewej  stronie (kopuła dowódcy) to musiałby on stać tyłem do nas.
4 maja, 23:19
Super opis, a fotka też niczego sobie.
Hmm...Czy za drzewkiem nie czai się jakis pojazd?
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.