Bagnet niemiecki S98/84 do kb i kbk Mauser 98.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
11 / 15
<
>
Bagnet S84/98 był podstawowyn bagnetem armii niemieckiej podczas obydwu wojen światowych. W niektórych armiach świata wykorzystywany był do końca XXw, czyli prawie 100lat. Przeznaczony był do karabinów i karabinków systemu Mauser 98, najliczniej po "Kałasznikowie" rozpowszechnionej broni strzeleckiej na świecie. Nowy, krótki bagnet został wprowadzony w armii pruskiej w roku 1909 i zastepował stopniowo długie S98. Pierwotnie montowano je z głownią od M71/84 zmieniając końcówkę głowicy na przystosowaną do zakładania na kar.98, później już wszystkie części produkowano tylko dla tego wzoru. Przez pierwsze dwadzieścia lat okładziny wytwarzano z drewna, wpierw orzechowego, później dębowego i bukowego, a w latach trzydziestych zastąpiono je bakelitem, by pod koniec drugiej wojny ponownie wytwarzac je z drewna. Łącznie wyprodukowano kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt milionów bagnetów tego typu.
Prezentowany egzemplarz jest najnowszego typu ze smuklejszą głownią z wklęsłym zbroczem, bakelitowymi okładzinami i osłona przeciw ogniową. Wyprodukowany został przez firmę Paul Wyersberg w roku 1938, posiada numer 2603h, a  został znaleziony w zamulonym stawie W Gdańsku - Oliwie podczas jego pogłębiania w latach osiemdziesiątych.Głownia zachowała w 90% oryginalną oksydę, nie był ostrzony, okładziny były rozkręcane w celu wyczyszczenia z mułu, końcówka głowicy ma już niestety wżery. Pochwa była w stanie destruktu, ale ochroniła głownię przed korozją.
Jako pewna ciekawostke wtrącę, że w latach siedemdziesiątych jako smarkacze z kilkoma kolegami uczyliśmy się rzucania takimi bagnetami do drzew, w wyniku czego kilka zostało po prostu połamanych. Było wtedy tego dobra tyle do pozyskania z różnych źródeł, że jakoś straszenie nie było ich żal. A później....było minęło.
Długość bagnetu - 386mm,
długość głowni - 252mm,
szerokośc głowni - 25mm,
grubośc jelca 7,5mm,
długość głowicy - 126,5mm
 
Data dodania: 11 maja 2021
Datowanie przedmiotu: 1938
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 171 razy od 11 maja 2021
Reklama
Dodaj komentarz
11 maja 2021
"Gówniarze" to po prostu miały i inne doskonałe pomysły. Celownik od ZIS 2 został pocięty, bo delikwent musiał sznurkiem przymocować go do wiatrówki. Aparat fotograficzny Kodak z mieszkiem i wysuwanym obiektywem, został przerobiony na Rudego 102 po wbiciu lufy w mieszek. Skórzaną niemiecką pilotkę pozbawił taki słuchawek, by z radia Pionier słuchać wyjców z Led Zeppelin, czy innych Deep Purple.... Itd.
I jak takiemu nie dać w pysk. Tylko że fanty i tak przepadły.
Kustosz
11 maja 2021
To prawda, za gówniarza takie rzeczy miały dla nas wartość darmowej zabawki. Teraz wstyd sie przyznać do tego co się z tym robiło i najchętniej to strzeliło by się w pysk tego głupiego gówniarza.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.