OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
11 / 55
<
>
Słoweński hełm T-91 znany również jako Veplas MPC-1 to pierwszy rodzimy hełm dla Armii Słoweńskiej po secesji od Jugosławii wprowadzony do uzbrojenia 1991r, obecnie już wycofany z jednostek liniowych. Hełm wykonany z włókna aramidowego. Produkowany przez Velplas. Czerep posiada dosyć ciekawy kształt. Szeroko eksportowany do  Iraku . Istniały 2 wersje różniące się fasunkiem 3 lub2 punktowy typu „Riddel”, identyczna z tą używaną w jugosłowiańskim M-89, trzypunktowy pasek podbródkowy T-91 wykonany jest z szerokich pasów płótna, przytrzymywanych czarnymi kawałkami plastiku, a pasek podbródkowy jest zabezpieczony długim paskiem na rzep. Późniejsze modele T-91 zapinane są czarną plastikową klamrą, a paski są nieco cieńsze  oraz sposobem wykonania powierzchni na gładko lub teksturowany mat  . Nie naniesiono żadnych oznaczeń ani stempli ani na skorupie, ani na wkładce.  Na hełmie naklejka z emblematem Sił Zbrojnych Słowenii. Ma kształt okrągłej tarczy, która na szczycie tworzy górę z trzema szczytami, symbolizującą górę Triglav, najwyższy szczyt Słowenii. Tarcza jest pomalowana kolorami słoweńskiej flagi - białym, niebieskim, czerwonym, kolejno od góry do dołu. Tarcza jest osadzona na dwóch mieczach w kolorze słonym, z widocznymi tylko dwiema rękojeściami pod i nad tarczą.

Stan używany

Rozmiar brak

 
Data dodania: 12 maja 2021
Datowanie przedmiotu: 1991
Miejsce pochodzenia: Słowenia
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 133 razy od 12 maja 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.