OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
14 / 54
<
>
Hełm wz. 32 (czes. Přílba vz. 32) – czechosłowacki hełm stalowy skonstruowany w pierwszej połowie lat 30, przyjęty do wyposażenia armii czechosłowackiej w lipcu 1934. Produkowany w kilku zakładach, przede wszystkim w Sandrik Dolné Hamré na terenie dzisiejszej Słowacji. W czasie II wojny hełm używany również  przez  Niemców ,Jugosławię, Finlandię i Chile. Po roku 1945 hełmy vz. 32 sprzedano do Egiptu, Algierii, Wietnamu i na Kubę. Do początku lat 50. XX wieku w Ludowym Wojsku Polskim używano wielu różnych  hełmów jednym z nich był hełm czechosłowacki wz. 32 który w LWP przemalowywano z oryginalnego koloru beżowego na khaki przy czym często ograniczano się do zewnętrznej części czerepu, wnętrze pozostawiając w kolorze beżowym. Białą farbą malowano polskiego orła typu wojskowego ale nie było to regułą. Czechosłowackie podpinki, w wyniku szybkiego zużywania się wymieniane były na skórzane paski bez rozcięcia na brodzie, zaopatrzone w klamrę z bolcem. Hełm jednoczęściowy, o symetrycznej sylwetce, bez daszka i nakarczka. Obrzeże czerepu obcięte nie zawalcowane. Generalnie hełm sprawia wrażenie że jest tłoczony z bardzo cienkiej blachy. Wyposażenie wewnętrzne składa się z pięciu podłużnych poduszek ze skóry i tkaniny, rozciętych płytko w górnej części, wypełnionych włosiem i związanych w szczycie sznurowadłem. Poduszki przytwierdzone są do krótkich blaszek, przymocowanych bezpośrednio do czerepu za pomocą rozginanych nitów, które mają duże półkoliste łby. Podpinka skórzana z rozcięciem na brodzie mocowana jest do uchwytów przynitowanych bezpośrednio do czerepu.  Egzemplarz w malowaniu obrony cywilnej kolor czarny.

Stan magazynowy

Rozmiar brak

 
Data dodania: 16 maja 2021
Datowanie przedmiotu: 1932
Miejsce pochodzenia: Czechosłowacja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 95 razy od 16 maja 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.