Zamek krzyżacki w Grudziądzu

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
14 / 58
<
>
Grudziądzki zamek Krzyżacy zaczęli budować około roku 1250 i należał on do najstarszych budowli obronnych wzniesionych przez zakon. Jego sylwetka w połączeniu z całym rzędem monumentalnych spichlerzy, całość wyniesiona ponad skarpę wislaną, musiała robić na ówczesnej gawiedzi piorunujące wrażenie potęgi Zakonu NMP. Budowla należała podobnie jak zamki w Toruniu, Bałdze, czy Bierzgłowie do pierwszych murowanych siedzib konwentów w nowopowstajacym państwie zakonnym. Był też zamkiem komturskim. Zbudowano go na planie nieregularnego czworoboku z wolnostojacą wieżą ostatecznej obrony (Bergfriedem) w północno wschodnim narożniku dziedzińca, do której  wejście przez zwodzony mostek prowadziło na wysokości kilku pięter (13m) z ganku północnego muru kurtynowego. Wieża w odróżnieniu od toruńskiej była okrągła. Główne i zarazem najstarsze skrzydło południowe, mieściło najważniejsze pomieszczenia takie jak: kaplica zamkowa, refektarz i kapitularz. Dwa pozostałe skrzydła były mieszkalne i gospodarcze. Zamek od początku miał pecha, gdyż z powodu podmycia skarpy w 1338r. zawaliło się częściowo skrzydło zachodnie. Skrzydło odbudowano, połączono je murowanym gankiem z Gdaniskiem (Dansker) i zamek przetrwał w niezłym stanie do czasów pruskich. W roku 1807 Fryderyk Wilhelm III wymyślił sobie rozbudowę grudziąckiej cytadeli i wydał rozkaz rozbiórki zamku na cegły (bo im podobno zabrakło). Przy okazji niejako rozebrano zamki w Pokrzywnie, Radzyniu Chełmińskim, Rogoźnie, Brodnicy i parę innych pomniejszych. Ocalała tylko wolno stojąca wieża, którą nazwano Klimek. Wieża stała sobie (trochę pokiereszowana uprzednio przez artylerię pruską z cytadeli podczas Wojny Napoleońskiej) do Drugiej Wojny Światowej nim w 1945 roku niemiaszki pamiętając, że Napoleon wykorzystywał ją jako wyniesiony punkt obserwacyjny, wysadzili ją w powietrze. Parę lat temu została zrekonstruowana według planów Conrada Steinbrechta (pisownia imienia wg. starych zasad) i można sobie na nią wejść.
Jak wyglądał? Chyba jakoś tak podobnie.
Data dodania: 20 maja 2021
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 182 razy od 20 maja 2021
Reklama
Dodaj komentarz
20 maja 2021
Pięknie podziękował.
Kustosz
20 maja 2021
Wspaniałości...
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.