Pickelhaube Zollbeamten im gehobenen Dienst

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
107 / 157
<
>
Pickelhaube wyższego urzędnika celnego pochodząca z prywatnego zakupu.Dobrze widoczne są złocenia wykonane metodą ogniową.Model hauby 1871-1899,ale stosowany do końca pierwszej wojny.Kask wykonany jest z tłoczonej skóry(prawdopodobnie pochodzącej z Argentyny) dodatkowo wzmocniony mosiężnymi złoconymi okuciami. Z przodu hełm zdobi orzeł heraldyczny w koronie z królewskim imieniem. Z prawej strony widoczne jest rozeta w barwach narodowych.Dopiero w1897 roku wprowadzono drugą kokardę w celu upamiętnienia setnych urodzin cesarza.Pickelhaube rozwinęła się od środkowoniemieckiego słowa „Beckenhube” poprzez „Beckelhaube” i „Bickelhaube” aż do wspomnianej Pickelhaube.Przepisy pruskiej ustawy o służbie cywilnej zostały po raz pierwszy przyjęte w 1871 r. , a następnie przez inne kraje związkowe.Kariera urzędnika wyższego i średniego szczebla musiała być opłacalna finansowo. Dyplom i kilka lat nieodpłatnej pracy w biurze były warunkiem przyszłego płatnego stanowiska. Pełnienie funkcji urzędnika państwowego wiązało się z dobrą reputacją wśród ludności. Mniej zamożne rodziny liczyły na awans społeczny w karierze służby cywilnej. Pochodzenie społeczne sprzyjało wejściu do administracji. Arystokratyczne pochodzenie pozostawało szczególnie korzystne. Przynależność do korpusu studenckiego i patent oficera rezerwy poszerzyły także możliwości przyjmowania aplikacji na stanowisko kierownicze.Ciekawostką jest również,że na wyższych stanowiskach "celnych" nie było socjaldemokratów, a liberałowie w większości musieli zadowolić się pracą we władzach lokalnych.Kryteria selekcji, które rozwinęły się w państwie pruskim, pozwoliły na utrwalenie wyjątkowo jednorodnej społecznie i wyraźnie konserwatywnej politycznie grupy urzędników państwowych w wyższej służbie administracyjnej. Większość średnich i niższych stanowisk urzędników państwowych również zachowała swój konserwatywny charakter. Możliwości awansu w zawodzie, zwłaszcza dla urzędników państwowych, były ściśle związane z wieloletnią służbą wojskową. Ponad połowa wszystkich urzędników służby cywilnej pochodziła z wojska. Żołnierze w randze podoficera po dwunastu latach służby nabyli prawo do zatrudnienia w służbie cywilnej. Myślenie hierarchiczne w kategoriach nakazu i posłuszeństwa było zatem coraz bardziej przenoszone do struktur aparatu administracyjnego. Militarne wzorce zachowań stały się nieodzowne w życiu codziennym.Wdzięczność urzędników za zdobytą reputację i zapewnienie im środków do życia wyrażała się w lojalnym stosunku do państwa i rządu".Przedstawiona pika jest po małej naprawie,a jej stan przed widoczny jest na dwóch zdjęciach.Wstałem dzisiaj o piątej rano i przed chwilą ją skończyłrm.Więcej info https://www.preussenchronik.de/thema_jsp/key=thema_das+preu%dfische+beamtentum.html
Data dodania: 22 maja 2021
Datowanie przedmiotu: 1871 - 1897
Miejsce pochodzenia: Cesarstwo Niemieckie
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 143 razy od 22 maja 2021
Reklama
Dodaj komentarz
22 maja 2021
Dziękuję Orlos52 za opinię!Pozdrawiam.
22 maja 2021
Bajka!
 
22 maja 2021
Dziękuję pięknie za miłe słowa.Pozdrawiam serdecznie.
Kustosz
22 maja 2021
Przepiękny fant. Gratuluje!
Kustosz Starszy kustosz
22 maja 2021
wczoraj orzeł, dzisiaj cała pika coś niesamowitego, piękność.
zacytuję słowa klasyka: "Helena mam zawał"
gratuluję no i brak mi już słów podziwu dla Twojej kolekcji
serdeczne pozdrowionka
Kustosz
22 maja 2021
A mówiłem że nie wierzę że to koniec... Rewelka.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.