Zamek krzyżacki w Lęborku

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
15 / 58
<
>
Zamek w Lęborku powstał jako siedziba wójta krzyżackiego około roku 1340 i jego mury były ściśle zintegrowane z fortyfikacjami miejskimi. Mimo to stanowił odrębny element obronny z powodu oddzielenia go od miasta osobnym murem i fosą. Był typową budowlą tej rangi (podobny do zamku w Nowem n. Wisłą), jednak wyróżniało go posiadanie dużego młyna (jednego z większych na terenie państwa zakonnego) oraz to, że przez środek dziedzińca zamkowego przeprowadzono kanał młyński. Był też bardzo ważnym zamkiem granicznym, mającym zapewnić ochronę Państwa Zakonnego od zachodu. Budowla posiadała jedno duże skrzydło mieszkalne i kilka budymków gospodarskich razem ze wspomnianym juz młynem. Na zamku nie zamieszkiwał konwent. Wejścia na piętra prowadziły z drewnianego ganku, który został rozebrany w czasach polskich i w jego miejsce dobudowano wieżę jako klatke schodową. Zamek przetrwał do naszych czasów jako mocno przebudowana budowla, a o jego średniowiecznym pochodzeniu śwadczy zachowany szczyt, widoczne zamurowane ostrołukowe ślady po oknach oraz okienkach strzelniczych pod dachem. Zachowały sie równierz sklepione piwnice, jednak dostęp do nich jest niedostępny z uwagi na to, iż w budynku znajduję się sąd. Dziś wyglądem przypomina typową pruską budowlę z lat dwudziestych XXw i mocno trzeba uruchomić wyobraźnię, by dopatrzyć się w nim średniowecznej twierdzy.
Data dodania: 4 czerwca 2021
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 201 razy od 4 czerwca 2021
Reklama
Dodaj komentarz
5 czerwca 2021
Wielkie dzieki za uznanie.
Książka już kiedyś powstała, co prawda zawierała tylko aksonometrie, a opisy były kogoś innego. Nosiła tytuł Krzyżackie Tajemnice. Co do następnych grafik, to dopiero jak pójdę na emeryturę (a zamierzam niedługo), to zabiorę się za kontynuację serii widoczków "Zaginionych warowni krzyżackich".
Kustosz
4 czerwca 2021
Definitywnie chciałbym mieć album z Twoimi grafikami i opisami.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.