9 mm pistolet Browning FN BHP Mk 3

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
5 / 49
<
>
Wariant rozwojowy belgijskiego pistoletu samopowtarzalnego FN HP, opracowany w roku 1988.

Po II wojnie światowej, wobec zaskakująco ogromnego popytu na Browningi FN HP (mimo powszechnej dostępności innych pistoletów), producent aż do roku 1950 nie wprowadzał do nich praktycznie żadnych zmian, ani też nie oferował ich na rynku cywilnym (z ledwością dawano sobie radę z obsługą zamówień rządowych z coraz większej liczby krajów). We wspomnianym roku 1950 wprowadzono natomiast pierwszą poważną zmianę konstrukcyjną, która spowodowała, że lufy i szkielety pistoletów wyprodukowanych przed tą datą i po niej, przestały być wzajemnie wymienne. Co ciekawe, było to posunięcie czysto handlowe - firma wymyśliła sobie bowiem taki własnie sposób na zmuszanie dotychczasowych użytkowników do kupowania nowych pistoletów, a nie części zamiennych do posiadanych "starych".

W latach sześćdziesiatych i siedemdziesiatych wprowadzano kolejne modyfikacje (już bardziej uzasadnione technicznie), które z jednej strony cokolwiek utrudniały życie użytkownikom (narastająca liczba niekompatybilnych ze sobą wersji), ale z drugiej - pozwalały utrzymać coraz bardziej wiekowy pistolet wciąż "na topie" i nawet pozyskiwać nowych, prestiżowych klientów (w 1969 roku pod oznaczeniam L9A1 przyjęła go na uzbrojenie Armia Brytyjska, zastępując nim dotychczas używane modele broni krótkiej, w tym drugowojenne Browningi HP z kanadyjskiej wytwórni Johna Inglisa).

W połowie lat osiemdziesiątych pojawiła sie kolejna fundamentalna zmiana - pistolet BDA9, strzelający także z samonapinania, co przyspieszało czas otwarcia ognia po dobyciu pistoletu (dotychczasowe Browningi FN HP/BHP, przed ściągnięciem spustu wymagały odrębnego napięcia kurka). Jak się jednak okazało, zmiana ta wcale nie spowodowała zmniejszenia zainteresowania dotychczasowymi klasycznymi BHP, zatem firma szybko wprowadziła na rynek kolejny model "klasyka", oznaczony BHP Mk 3. 

Produkcję pistoletów HP w zakładach FN w Herstal zakończono w roku 2017, czyli po 90 latach od jego skonstruowania. Ocenia się, że łacznie przez te lata powstało ich ponad milion egzemplarzy.

Browningi HP / BHP, jak to z bronią bywa, zapisały się w historii, zarówno po jej sławnej, jak i niesławnej stronie. Na propagandowych zdjęciach z okresu swej świetności, Browningiem BHP czesto wymachiwał Saddam Husajn. Z kolei wieloletni dyktator Libii, Muammar Kadafi był dumnym posiadaczem specjalnego egzemplarza - pozłacanego i ozdobnie grawerowanego. Z bliższych nam rejonów, pistolet tego typu (pochodzący z partii wyprodukowanej przed wojną dla Litwy) byl bronią osobistą mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Począwszy zaś od lat dziewięćdziesiatych, najnowocześniejsze wówczas Browningi BHP Mk 3 znalazły się także na wyposażeniu żołnierzy nowo powstałej jednostki "Grom" (po latach służby zastąpiono je austriackimi "Glockami" oraz niemieckimi HK USP). 

Najsłynniejszym chyba egzemplarzem Browninga BHP jest ten, z którego na Placu Św. Piotra w Rzymie w dniu 13 maja 1981 roku, turecki zamachowiec Mehmet Ali Agca strzelał do Jana Pawła II. Broń tę (egzemplarz wyprodukowany w 1976, nr seryjny 76C 23953) można obecnie oglądać w papieskim muzeum w Wadowicach (Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II). Pistolet Agcy jest czasowym depozytem, pozyskanym z Museo Criminologico w Rzymie.

W kolekcji: pistolet Browning FN BHP Mk 3 o numerze 254NM25445 wyprodukowany w roku 1990. Egzemplarz jest prawdziwym "internacjonałem" - jest firmowany przez należącą do Herstal Group amerykańską firmę "Browning Arms Company", wyprodukowany został przez FN Herstal ("Made in Belgium"), a finalnie skompletowany przez "Browning Viana - Fábrica de Armas e Artigos de Desporto" z Portugalii (spółkę-córkę Herstal Group) - stąd napis "Assembled in Portugal" na zamku.

Prezentowany pistolet wykorzystywany był (i wygląda na to, że bardzo intensywnie) przez przez operatora JW "Grom". Warto zwrócić uwagę na personalizację broni - lewa okładka rękojeści ma wykonane własnym sumptem wybranie pod kciuk, ułatwiające chwyt i stabilizujące broń podczas strzelania.
Data dodania: 6 czerwca, 11:14
Datowanie przedmiotu: 1990
Miejsce pochodzenia: Belgia
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 39 razy od 6 czerwca, 11:14
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
4 dni temu o 18:32
Dziękuję bardzo i wzajemnie pozdrawiam serdecznie
5 dni temu o 20:40
Fancior górnych lotów, aż miło popatrzeć i pomarzyć. Gratuluję pięknego egzemplarza. Pozdrawiam 
Kustosz
7 czerwca, 07:26
Bardzo dziękuję!
Kustosz
6 czerwca, 22:13
Gratuluję pięknego eksponatu.
Kustosz
6 czerwca, 18:26
Koledzy, dziękuję za sympatyczne komentarze. Co do "znikania fantów", to też mnie wk.., znaczy denerwowało, jak czasami chciałem wrócić do ponownego obejrzenia czegoś ciekawego i nowego, a tu "było i nie ma jak w ruskim cyrku". Może jednak z tymi algorytmami coś się da zrobić, skoro już raz się dało?
6 czerwca, 15:56
@ Naprawiacz. Drążyłem temat juz jakis czas temu. To raczej nie sprawka moderatora. Zauważyłem że często spadaja te fanty które były kilkukrotnie moderowane po opublikowaniu albo takie które szybko dostaja kilka komentów. W kazdym razie, juz jakis czas temu raportowałem, problem na jakis czas zniknął a teraz, ostatnio, znów wraca.
Kustosz
6 czerwca, 15:50
Znowu to samo.Najlepsze fanty wywalane są ze strony głównej.Dziwna taktyka ze strony moderatora.
6 czerwca, 14:48
Klasyk, legenda, a opis nic dodać nic ująć. 
Kustosz
6 czerwca, 14:34
Gratuluję eksponatu!
6 czerwca, 12:23
Piękny. Gratuluję!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.