Nieśmiertelnik jeniecki stalag II c 323

Duże zdjęcie Nieśmiertelnik jeniecki stalag II c 323
Bardzo ciekawa samoróbka nieśmiertelnika jenieckiego wykonanego z aluminium. Najprawdopodobniej pomylony numer obozu. Występuje podwójna numeracja, ale niezgodna. Stalag II C czyli Greiswald leżał w północnych Niemczech. Natomiast Stalag 323 wg późniejszej numeracji to Gross Born Rederitz - obecnie Nadarzyce na Pomorzu (ale był to obóz II G później II H). Sytuację gmatwa jeszcze fakt, iż przy Oflagu II C Woldenberg działał też krótko mały Stalag II C (ale to najmniej prawdopodobny obóz). Numer jeńca 10350. Przy założeniu, że mamy do czynienia z obozem 323 to jeniec najprawdopodobniej pochodził z Armii Czerwonej. Teren obozu w pobliżu miejscowości Korzonek.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 192 razy od 6 czerwca 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
11 czerwca 2021
Dziękuję bardzo za opinię.
11 czerwca 2021
Bardzo ciekawy eksponat! Dziękuję za podzielnie się nim! 
Kustosz
10 czerwca 2021
Bardzo dokładnie. Dopiero po czasie poznałem, że to nie oryginał (w znaczeniu nie ze sztancy).
10 czerwca 2021
Jak na samorobke to ładnie jest wybity.
Kustosz
8 czerwca 2021
Z Rosjanami racja, podobnie było w Łambinowicach. Biorąc pod uwagę skąd pochodzi eksponat, co świadczy o tym iż jego właściciel pracował w zakładach benzyny syntetycznej (przy budowie?) pod Kędzierzynem możliwe, że jednak przeżył do wyzwolenia, choć pewności pewnie nigdy nie zdobędziemy.
7 czerwca 2021
Czytałem kiedyś o śmiertelności w tym obozie Rosjan.Z tego co pamiętam to w ciągu czterech miesięcy umarło ich ponad 3000.Nie obejmowała ich Konwencja Genewska.Stalin nie podpisał dokumentu,więc Wehrmacht traktował ich jak zwierzęta.Brak pożywienia i choroby.Laki jestem tam co roku i widok jest przejmujący.Jeden wielki cmentarz.Pierwszy osadnik chyba major LWP opowiadał jak na spacerze pod liśćmi znalazł dwóch niemców  w mundurach i siostrę Emilii Plater w polskim mundurze. Jak stacjonowała tam Armia Czerwona,to chciała tam zbudować garaże.Jak spychacz zdjął warstwę ziemi,to same szczątki ludzkie się wysypały.Rosjanie tak się wystraszyli,że poinformowali o tym władze polskie.Należy jeszcze dodać,że po wojnie był tam jescze tajny obóz NKWD.Temat rzeka.Pozdrawiam.
Kustosz
7 czerwca 2021
Nieśmiertelnik to samoróbka. Też myślę, że doszło do pomyłki przy wybijaniu i też przypuszczam, że chodzi o literkę g. Dlaczego myślisz, że właściciel nie dożył wyzwolenia?
7 czerwca 2021
Ktoś pomylił wybijak i zamiast litery G wybił literę C lub przy tak dużej liczbie więźniów wybijak uległ uszkodzeniu.Wygląda na to,że nieśmiertelnik pochodzi okresu od 1.10.1941 do 1.11.1941. i właściciel żołnierz Armii Czerwonej nie dożył wyzwolenia. Dla zainteresowanych podaję link https://okonek.pila.lasy.gov.pl/historia-obozu-jenieckiego
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.