OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
110 / 143
<
>
Znalazłem dwie informacje odnośnie tego czako.Jedna,którą lansują domy aukcyjne jest taka,że noszone było przez żołnierza w stopniu podoficera fizylierów z Landwehr-Infanterie ,model z 1825r.a druga informacja z niemieckiego muzeum,że czapa należała do żołnierza piechoty z  Bürgerwehr model z 1826r.Jedno jest pewne,że tschako należało do żołnierza piechoty z Bawarii.Korpus wykonany jest ze skóry końskiej,filcu i papieru,a kokarda bawarska z drewna i wełny.Emblemat,pasek z łuskami oraz lwy to posrebrzany mosiądz.Takie tschako noszono do 1830r, a póżniej wprowadzono nowy typ nakrycia głowy. Przedmiot po małej naprawie,a początkowy stan na ostatnim zdjęciu".Wraz z zakończeniem wojen wyzwoleńczych Landwehra weszła w fazę, w której, przerwana wydarzeniami 1830 roku, mogła się względnie spokojnie rozwijać i skupić na swoich zadaniach porządkowych. Jednak nawet w tych dziesięcioleciach istniały problemy i sprawy organizacyjne, które nurtowały tę instytucję.Przede wszystkim należało rozwiązać kwestię umundurowania. Już w 1816 r. z okręgu policyjnego Lichtenfels można było uzyskać informację, że jest on w dużej mierze ukończony (17). Początkowo ustalono jedynie, że mundury dla Landwehry mają być niebieskie, jedynie myśliwi mieli nosić zielone, a artylerzyści jasnoszare mundury z czerwonymi kołnierzami i klapami (18). W 1814 roku specyfikacje zostały uściślone. Przepisano jasnoniebieską spódnicę ze srebrnymi guzikami, jasnoniebieskie spodnie z białymi paskami po bokach i tschako, czapkę podobną do cylindra, z narodowym kogucikiem i insygniami kompanii (19). Dla oficerów nakrycie głowy było dodatkowo ozdobione biało-niebieskimi pióropuszami. Ponadto wszyscy mężczyźni nosili czarne bandoliery, które były skrzyżowane na piersiach i służyły jako wieszaki na broń i ładownicę. Przy uroczystych okazjach można było również nosić białe spodnie zamiast niebieskich (20). Ordynacja z 1826 roku ponownie przyniosła zmiany dla munduru. Wydaje się jednak, że postulaty te były realizowane bardzo stopniowo. Jeszcze w 1828 roku Lichtenfels donosił, że czternastu oficerów i 55 osób załogi było w starych mundurach, natomiast kapitan Georg Krug, siedmiu innych oficerów i 156 osób załogi było w nowych mundurach. To była chyba kwestia dochodów, żeby natychmiast kupić nowy mundur. Kto już posiadał stary mundur, z pewnością nie miał wielkiej ochoty na ponowne branie kosztów na siebie. Wskazuje na to również rozkład wieku. Podczas gdy prawie wszystkie stare mundury miały od 40 do 60 lat, nowe mundury miały prawie wszystkie od 20 do 40 lat (21). Nowy mundur pozostał w zasadzie niezmieniony aż do rozwiązania Landwehry. Indywidualne mody, takie jak używanie pickelhauby zamiast tschakosa, były zwykle energicznie oprotestowywane przez kapitanów (22).http://www.ssg-lif.de/index.php/home/chronik/16-chronik/71-chronik-lichtenfelser-landwehr
Data dodania: 12 czerwca 2021
Datowanie przedmiotu: 1825 - 1830
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 190 razy od 12 czerwca 2021
Reklama
Dodaj komentarz
13 czerwca 2021
Dziękuję TeddyBear za miłe słowa.Dobrego dnia.
Kustosz
13 czerwca 2021
Kolejne "mniam..." :-)   Gratuluję fanta, rezultatu pracy nad nim i wiedzy o nim. Nieustającyy szacunek!
13 czerwca 2021
Dziękuję pięknie Panowie za opinie.Miłego dnia.
Kustosz
13 czerwca 2021
To ja się dołączę do ochów i achów. Gratulacje.
Kustosz Starszy kustosz
12 czerwca 2021
piękny eksponat, no i fachowe odnowienie, następne cacko w kolekcji.
Wielkie gratulacje!!!!
Kustosz
12 czerwca 2021
Wielki szacun za eksponat i zdolności manualne !!! Pozdro ;-))
12 czerwca 2021
Piki to inna bogata epoka,a czaka robiono w powojennej biedzie,ale jest to moje ostatnie ukochane dziecko,dlatego stawiam je na równi z czapką ułańską.Dziękuję eLeRman63 bardzo za opinie i pozdrawiam serdecznie.
Kustosz
12 czerwca 2021
Gratuluję ukończenia renowacji kolejnego eksponatu, jednak mówiąc szczerze w porównaniu do pickelhaube to wielka paskuda.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.