Zdjęcie niemieckiej kolumny marszowej

Zdjęcie przedstawia niemiecką kulumnę marszową, widać zarówno jednostki zmotoryzowane - motocykle, samochody, czołgi i transportery (SdKfz?) jak i piechotę. Zdjęcie na papierze Agfa Lupex. 
Kolega Jurgen uzupełnił opis o informacje w komentarzu.
Data dodania: 15 czerwca 2021
Datowanie przedmiotu: 1940 - 1941
Miejsce pochodzenia: III Rzesza
Stan eksponatu: Dobry
Pomogli w tworzeniu opisu: Jurgen Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 125 razy od 15 czerwca 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
16 czerwca 2021
Też jak przeglądałem wersje to pasowała właściwie tylko wersja B. Co ciekawe po prawej przed transporterem też słabo widoczny jest chyba inny czołg (pojazd) z bardzo wysoką wieżyczką zwężającą się ku górze. Dziękuję za komentarze.
Kustosz
16 czerwca 2021
@Jurgen - tu z kolei ja się zgadzam :-). Wczesne wersje Pz III uczestniczyły w kampanii w Europie Zachodniej wiosną 1940, a potem znikły z jednostek pierwszoliniowych. W takim razie (wersja czołgu plus wersja krzyża) datowanie zdjęcia zawęża się na rok 1940.
Kustosz
16 czerwca 2021
Teddy Bear- zgodzę się z Tobą w kwestii tej wieżyczki dowódcy tylko jest jedno małe ale. Jak pisałem, krzyż belkowy to co najmniej 1940 a z tego co wiem to te wczesne wersje zostaly wycofane z linii po kampanii w Polsce zaś w październiku 1939 roku rozpoczęła się produkcja wersji E. Jeżeli jest to Francja 1940, to jest jeszcze szansa na to iż jest to wczesna wersja (przed E) ale jezeli Rosja 1941 to zdecydowanie nie.
Kustosz
16 czerwca 2021
Jeszcze a propos czołgu na zdjęciu. Mnie też zastanowiła ta charakterystyczna wysoka wieżyczka dowódcy. Niestety na powiększeniach wychodzi "pikseloza", ale wygląda, że ma ona kształt regularnego walca, co odpowiadałoby wersjom Pz III Ausf A - Ausf C. Przy tym tak bardzo wysoką miały tylko wersje "B" oraz "C" (wyższą aż o 15 cm od wieżyczki dowódcy na wieży Pz III Ausf A). Gdyby faktycznie był to czołg którejś z tych wersji, to mielibyśmy rzadki okaz - bo budowano je w ilościch śladowych, po kilkanaście sztuk.
Natomiast poczynając od wersji "D", Panzery III miały wyraźnie niższe wieżyczki dowódcy,  z widocznymi zgrubieniami na obwodzie.
Z kolei jedyną wersją Pz IV z taka wieżyczką (o kształcie regularnego walca) był model "A", ale one były - jak pisze Jurgen - i wyższe (o kolejne prawie 20 cm względem najwyższej w rodzinie Pz III wersji "B") i masywniejsze z wyglądu.
 
Kustosz
16 czerwca 2021
Według mnie, jedna z wcześniejszych wersji (myślę że E). Miały one inny typ wieżyczki dowódcy w stosunku do wersji późniejszych. Brałem pod uwagę że to "czwórka" ale w relacji ze stojącymi ludźmi jest za niska. Przeciętnie (w zależności od wersji) byly one wyższe o około 30cm od "trójejk" i jednak masywniejsze.
Kustosz
16 czerwca 2021
Dziękuję za komentarz i uzupełnienie. Też myślałem nad PzKpfw III tylko ta okrągła część (właz wydawał mi się za wysoki). Pozdrawiam.
Kustosz
15 czerwca 2021
Ładne zdjątko- gratuluję. Po prawej, zamaskowany krzaczorami SdKfz 251. Wersja krzyża belkowego wskazuje iż jest rok (nie wcześniej niż) 1940. W głębi, po środku kadru PzKpfw III. Po drodze poruszają się lekkie pojazdy klasy kubelwagen- jednak najsłynniejszego z nich czyli Kfz 82. nie ma wśród nich- oraz inne lżejsze pojazdy samochodowe i motor solo. Motor z koszem na pierwszym planie. Obstawiam datowanie na 1940- 1941. Piechota porusza się plutonami po poboczu.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.