Zdjęcie żołnierz wehrmachtu

Zdjęcie niemieckiego żołnierza wehrmachtu. Żołnierz w stopniu unteroffizier, odznaczony krzyżem żelaznym II klasy (wstążka przewleczona przez drugą dziurkę od guzika kurtki). Dodatkowo posiada jeszcze dwie baretki innych odznaczeń. Tutaj zaczynają się ciekawostki (niestety słabo rozpoznaję kolory na czarno-białych zdjęciach). Żołnierz wygląda na nieco ponad 30 lat, a posiada krzyż żelazny za pierwszą wojnę. Na odwrocie jest najprawdopodobniej data 4.3.44 roku. Pozostałe odznaczenia (baretki) sprawiają mi duży problem, ale prawa wydaje się być od orła śląskiego (za walki z powstańcami). Lewa być może za 10 lat w partii. Mundur M 40. Na odwrocie pieczęć zakładu fotograficznego z Brzegu (Brieg). Zachęcam do uzupełnień lub poprawek, jeśli ktoś rozpoznaje coś więcej.



Kolega Jurgen uzupełnił opis:

Tutaj ciekawostka bo mundur prawie napewno to jeden z przed M36. Myślę że wzór 34. Kołnierz w kolorze reszty bluzy, naramienniki wszywane ze szpiczastym zakonczeniem, pięć guzików i brak haftki. Napewno nie jest to bluza wzór 40 ani żadna inna późniejsza. Ciekawostką jest przesuwka z numerem jednostki (pułku) stosowana w polu. Zasłaniała ona błyszczące, metalowe wpinki na naramienniku. 



 
Data dodania: 18 czerwca 2021
Datowanie przedmiotu: 1940 - 1945
Miejsce pochodzenia: Francja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomogli w tworzeniu opisu: Jurgen Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 157 razy od 18 czerwca 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
20 czerwca 2021
Właśnie zauważyłem jakieś zamieszanie w tym temacie i w końcu nie wiedziałem, czy zmieniali wzór munduru co kilka miesięcy, czy o co właściwie chodzi. Intryguje mnie jeszcze kwestia orła na piersi. Zauważyłem, że wczesne wzory były bardzo jasne, a dopiero później wprowadzono takie lepiej maskujące. A tu wygląda, że jest już taki szarawy (z tego, co widziałem to zmieniało się zarówno tło jak i sam kolor orła).  
Kustosz
19 czerwca 2021
Jeszcze dodam taką małą dygresję że w kwestii oznaczenia tych pierwszych (w zasadzie opisywanych jako eksperymentalne) bluz jest wiele niejednoznaczności. Niektóre źródła podają oznaczenie M33, inne M34 a spotkałem się bawet chyba gdzieś z M32. Tak czy siak, zawsze chodzi o ten sam model munduru. 
Kustosz
18 czerwca 2021
No w '44 nie noszono numerów ani innych identyfikacji pułków na naramiennikach (poza elitarnymi ale tam była raczej identyfikacja dywizji jako takiej i to wszystko). To w zasadzie wycofano juz po kampanii francuskiej. Moze jeszcze w 1941 uzywano ale zdecydowanie w 1944 juz nie. To może być data dedykowania komuś fotki ale wykonane było wcześniej.
Kustosz
18 czerwca 2021
To bardzo ciekawe, co piszesz. Być może data z odwrotu (o ile to data) oznacza coś innego niż zrobienie fotki. Przyjmując Twoje datowanie to te odznaczenia bardziej spinają się w całość. Dzięki i pozdrawiam.
Kustosz
18 czerwca 2021
Tak, nie był ciemnozielony. Zapomniałem dopisać że datowanie obstawiam na 1936- 1939. No 1940 to maks.
Kustosz
18 czerwca 2021
Dzięki za komentarz. Czyli we wcześniejszych mundurach kołnierz był też w kolorze reszty?
Kustosz
18 czerwca 2021
Według mnie to kombatant z I wojny (i być może walk w ramach freikorpsów) ale jeszcze przed II wojna światową. Tutaj ciekawostka bo mundur prawie napewno to jeden z przed M36. Myślę że wzór 34. Kołnierz w kolorze reszty bluzy, naramienniki wszywane ze szpiczastym zakonczeniem, pięć guzików i brak haftki. Napewno nie jest to bluza wzór 40 ani żadna inna późniejsza. Ciekawostką jest przesówka z numerem jednostki (pułku) stosowana w polu. Zasłaniała ona błyszczące, metalowe wpinki na naramienniku. 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.