Menażka M15 (kochgeschirr m15)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
4 / 56
<
>
Menażka pruska M15 stanowiła rozwinięcie  M10, po wybuchu wojny w 1914 r. Była wykonane z aluminium do kompletu wydawany był zestaw połączonych widelców i łyżek . Historia menażek w armiach tzw. niemieckich zaczyna się od naczynia M / 1828
(Bawaria, połowa XIX wieku) wykonanego z blach ocynkowanej będącego  pierwszym naczyniem indywidualnym dla żołnierza (do tego czasu posiłki spożywano z jednego kotła), oficjalnie wprowadzona na wyposażenie 1855r. wprowadzono w niej obowiązujący do dziś podział na 2 części garnek z uchem nośnym i wieko zwane patelnią z uchwytem . Początkowo menażka M 15 była produkowana w 2 wersjach malowanej i  dla kawalerii  niepomalowanej , ponieważ zwykle trzymano je w skórzanym etui  przyczepionym do siodła. W miarę postępu wojny kawaleria była coraz częściej wyposażana w ten sam rodzaj sprzętu, co inne gałęzie armii, trend napędzany potrzebą standaryzacji produkcji wojennej . Od 1917 r. menażka była produkowana z emaliowanej stali oznaczona jako M 17 wynikało to z coraz większych braków surowców.
Egzemplarz bez oznaczeń , z oryginalną farbą, w środku nalot tlenkowy aluminium.[color=black] [/color]

 
Data dodania: 20 czerwca 2021
Datowanie przedmiotu: 1914
Miejsce pochodzenia: Prusy
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 91 razy od 20 czerwca 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.