Manierka wz. 37 (powojenna)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
6 / 61
<
>
Manierka wz. 37 została opracowana w roku 1937 przez Instytut Techniczny Intendentury. Nowa manierka miała pojemność 0,8 l i wagę 280 gram. 28 maja 1938 manierka uzyskała patent numer 26727. Manierka posiada formę owalną, ze spłaszczonym dnem umożliwiającym postawienie. Cała wykonana była z czystego aluminium  (99 %). Ten materiał był niewątpliwie wadą (szkodliwe działanie na zdrowie zastosowanego aluminium), obecnie manierki produkuje się głównie z tworzyw sztucznych. Tył lekko wklęsły, z przodu posiada podłużne wybrzuszenia zapobiegające zgnieceniu. Cechą charakterystyczną był szeroki otwór wlewowy, wzmocniony grubym gwintowanym kołnierzem. Na nim zostały wytłoczone oznaczenia producentów i odbioru technicznego: "F.W.A B 1939", "Światowit 1939", "H. Ludwików 1938", itp. Pojawiał się często również numer seryjny a na zakrętce oznaczenia patentowe. Po 1945 w Polsce Ludowej została wznowiona produkcja manierek wz. 37 początkowo w nieco uproszczonej wersji (zakrętka blaszana lub z białego tworzywa). W latach 80 XX wieku zmieniono uszczelkę (z korkowej na gumową) oraz zrezygnowano z możliwości jej wymiany (śrubę z nakładką zastępując nitem). Manierka wz. 37 była produkowana do roku 1991. W powojennej produkcji manierek wz. 37 dodawany był pokrowiec sukienny koloru khaki z dwoma karabińczykami umożliwiającymi przypięcie do bojówek na pasie. Mocowania karabińczyków na pokrowcu od lat 40 do końca lat 70 były skórzane. W latach 80 XX wieku wprowadzono pokrowce z mocowaniami karabińczyków z nylonu. W latach 90 pojawiły się pokrowce z cordury w kamuflażu pantera leśna lecz nie zostały szeroko rozpowszechnione ze względu na wstrzymanie produkcji manierek oraz poszukiwanie nowych modeli manierek dla Wojska Polskiego.

Manierka z roku 1987 wyprodukowana w Olkuszu.

Stan używana

 
Data dodania: 23 czerwca 2021
Datowanie przedmiotu: 1987
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 171 razy od 23 czerwca 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.