Menażka wz.23/31 (powojenna)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 56
<
>
Polska menażka wz.23 opracowana została w latach 20-tych w związku z rosnącym zapotrzebowaniem Wojska Polskiego na menażki. Dotychczasowe zapasy pochodzące ze zdobyczy niemieckich oraz menażki francuskie nie odpowiadały warunkom postawionym w programie standaryzacji uzbrojenia armii. Menażka wz.23 wykonana była z blachy stalowej ocynkowanej, a od 1931 roku z aluminium już jako wz.23/31. Przekrój poprzeczny nerkowaty. Na manierkę składały się część górna i dolna. Część górną stanowił rondel (patelnia)z pałąkiem o pojemności 0,6 l. Część dolną stanowił kociołek o pojemności 1,5 litra. Masa menażki wynosiła 700 g. Menażki produkowane były przez firmę "Ideal" oraz "Silesia" z Rybnika. Sygnatura producenta znajduje się na rączce, jak i też na ścianie i dnie kociołka. Całość pomalowana farbą khaki. Menażki troczone były najczęściej na klapie tornistra. W kawalerii menażka wz.23/31 przewożona była w sakwie lewej. Po wojnie kontynuowana była produkcja menażki aluminiowej  wz.23/31 do lat 70 gdy podano ją modyfikacji i prowadzono nowy model wz.70. Menażka wyprodukowana w latach 70 oznaczenia stemplem na spodzie R.Z.W.M  AL-2 i 74RPW Nr 3 na obrzeżu. Kolor oryginalny.

Stan używana
Data dodania: 26 czerwca 2021
Datowanie przedmiotu: 1974
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 99 razy od 26 czerwca 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.