Znajdek - Virtuti Militari znaleziony w ziemiance

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
10 / 350
<
>
Order Virtuti Militari /prawdopodobnie wykonanie Stanisław Owczarski/ znaleziony w ziemiance/ okopie w okolicach Kostrzyna n/O. W 1945 roku od lutego do kwietnia stacjonowały tam odziały wojsk Polskich i Rosyjskich przed szturmem na Berlin.

Order posiada numer 6862. Jest to numer nabity niezbyt precyzyjnie niestety trudno stwierdzić gdzie, kiedy i przez kogo. Na ostatnim zdjęciu widać efekt długotrwałego noszenia orderu.

Ciekawostką jest to że VM z takim numerem otrzymał plutonowy Garbarski Józef z I Korpusu WP na Wschodzie.

Korpus sformowany został 24 lipca 1917 na ziemiach zaboru rosyjskiego znajdujących się pod władzą Rządu Tymczasowego Rosji, z żołnierzy narodowości polskiej z armii rosyjskiej służących we Froncie Zachodnim i Froncie Północnym (obecnie Białoruś, Polesie, Litwa, Łotwa), z inicjatywy Naczelnego Polskiego Komitetu Wojskowego
Data dodania: 4 lipca 2021
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 165 razy od 4 lipca 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
4 lipca 2021
Gratuluje! Super eksponat z ciekawa historią. 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.