Manierka wojskowa wz. 1935

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
12 / 56
<
>
Manierka wojskowa wz. 1935 (niektóre źródła podają wz.1937 – który wzór jest prawidłowy nie rozstrzygnięto), jest spłaszczoną owalną „butelką” o pojemności 0,75 litra wykonaną z aluminium o wadze 200 gram. Początkowo produkowana była bez malowania w naturalnym kolorze aluminium, w okresie wojny pojawiają się egzemplarze malowane. Malowana na kolor ochronny jako standard wprowadzona została dopiero w latach 50 choć na rynek cywilny i dla obrony cywilnej nadal produkowana była bez malowania. Zakręcana jest aluminiową zakrętka z gumową uszczelką, która to zakrętka przytwierdzona jest do szyjki manierki krótkim łańcuszkiem. Manierkę przenosi się przytroczoną do pasa głównego z lewej strony z tyłu, w pokrowcu w kolorze ochronnym (odcienie koloru ochronnego przeogromne, od jasnej zieleni do granatu), dla marynarki wojennej i morskiej piechoty pokrowiec jest koloru czarnego. Początkowo używany był pokrowiec wzór 1938 zaopatrzony w szlufkę z karabińczykiem i sznurowany z boku. W okresie wojny wprowadzono pokrowiec uproszczony gdzie szlufka stanowi jednocześnie zapięcie pokrowca, wzór ten z niewielkimi zmianami obowiązuje do dziś. Manierka wz. 1935 do dnia dzisiejszego jest używana przez żołnierzy Armii Federacji Rosyjskiej jak i przez armie WNP i krajów post sowieckich. Egzemplarz powojenny, pokrowiec wz.1938 współczesna kopia, natomiast nowy pokrowiec pochodzi z magazynów wojskowych.

Stan magazynowy
Data dodania: 9 lipca 2021
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 114 razy od 9 lipca 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.