Zamek biskupi Kapituły Warmińskiej w Braniewie

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
16 / 33
<
>
Zamek biskupów Warmińskich w Braniewie, bo tak prawidłowo powinno się go właściwie nazywać, nie był ani zamkiem szczególnie dużym, ani jakoś wybitnie pięknym architektonicznie. Był budowlą typową dla pełnienia swej funkcji administracyjnej ośrodka władzy miejscowego biskupa, a przy okazji musiał posiadać właściwości obronne i spełniać funkcje gospodarcze. Zaczęto go budować pod koniec XIIIw i rozbudowywano go przez nastepne 100 lat. Był wielokrotnie niszczony, czy to przez Prusów, Polaków, Krzyżaków, Szwedów, by wreszcie ulec zagładzie za sprawą II Wojny i zwycięskiej RKKA. Zbudowano go na planie czworoboku, z trzykondugnacyjnym budynkiem głównym od południa, drugim mniejszym budynkiem od wschodu i zamknięciem murami kurtynowymi z pozostałych boków. W skrzydle zachodnim wybudowano wieżę bramną, jako przejazd z ufortyfikowanego przedzamcza. Zamek braniewski mimo że nie został zbudowany przez Zakon Krzyżacki, to przez okres 20 lat (1520-1525) należał do zakonu, choć był to już ich "łabędzi spiew". Mimo znacznej autonomii, to i tak pod względem politycznym i wojskowym wszystkie cztery kapituły w Prusach podlegały zresztą Wielkiemu Mistrzowi.
Do dnia dzisiejszego zachowała się tylko wieża bramna posadowiona w zachodnim skrzydle zamku.
Data dodania: 10 lipca, 13:53
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 64 razy od 10 lipca, 13:53
Reklama
Dodaj komentarz
10 lipca, 18:14
Dziękuję.
Kustosz
10 lipca, 17:05
Jak zwykle klasa.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.