Zamek biskupi Kapituły Warmińskiej w Braniewie

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
16 / 58
<
>
Zamek biskupów Warmińskich w Braniewie, bo tak prawidłowo powinno się go właściwie nazywać, nie był ani zamkiem szczególnie dużym, ani jakoś wybitnie pięknym architektonicznie. Był budowlą typową dla pełnienia swej funkcji administracyjnej ośrodka władzy miejscowego biskupa, a przy okazji musiał posiadać właściwości obronne i spełniać funkcje gospodarcze. Zaczęto go budować pod koniec XIIIw i rozbudowywano go przez nastepne 100 lat. Był wielokrotnie niszczony, czy to przez Prusów, Polaków, Krzyżaków, Szwedów, by wreszcie ulec zagładzie za sprawą II Wojny i zwycięskiej RKKA. Zbudowano go na planie czworoboku, z trzykondugnacyjnym budynkiem głównym od południa, drugim mniejszym budynkiem od wschodu i zamknięciem murami kurtynowymi z pozostałych boków. W skrzydle zachodnim wybudowano wieżę bramną, jako przejazd z ufortyfikowanego przedzamcza. Zamek braniewski mimo że nie został zbudowany przez Zakon Krzyżacki, to przez okres 20 lat (1520-1525) należał do zakonu, choć był to już ich "łabędzi spiew". Mimo znacznej autonomii, to i tak pod względem politycznym i wojskowym wszystkie cztery kapituły w Prusach podlegały zresztą Wielkiemu Mistrzowi.
Do dnia dzisiejszego zachowała się tylko wieża bramna posadowiona w zachodnim skrzydle zamku.
Data dodania: 10 lipca 2021
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 161 razy od 10 lipca 2021
Reklama
Dodaj komentarz
10 lipca 2021
Dziękuję.
Kustosz
10 lipca 2021
Jak zwykle klasa.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.