Kociołek aluminiowy wz. 1897/1899

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
15 / 61
<
>
Kociołek aluminiowy wz. 1897/1899 wprowadzono na wyposażenie armii carskiej pod koniec lat 90. XIX w. Tak jak jego miedziany poprzednik przeznaczony był do przygotowywania i spożywania posiłków w warunkach polowych. Korpus kociołka wykonany jest z aluminium. Ma kształt ściętego stożka zwężającego się ku górze. Górny rant w celu usztywnienia korpusu zawinięty został na zewnątrz. Na dwóch przeciwległych bokach przynitowana jest para uszów służąca do zamocowania kabłąka. W kociołkach wz. 1897/1899 występują dwie odmiany kabłąków różniące się między sobą materiałem, z którego zostały wykonane. Pierwsza odmiana wykonana z drutu aluminiowego pojawiła się w asortymencie zakładów Wulkan Warszawa, druga wykonana z  drutu stalowego produkowana była w zakładach np.: G. Kolczugina Moskwa, Langensiepen & Co. St. Petersburg czy Towarzystwo Akcyjne fabryki wyrobów metalowych M. Weszycki Warszawa. Miejsca pojawiania się sygnatur producentów np.: G. Kolczugina Moskwa czy Wulkan Warszawa i odbiorów wojskowych są analogiczne do poprzedniego modelu kociołka. W trakcie marszu kociołek troczony był do paska związującego koniec szynela tak, aby koniec płaszcza wchodził do jego wnętrza. Wysokość – 15 cm Szerokość – 16 cm Pojemność – 2 l. Kociołek w trakcie renowacji brak kabłąka , posiada liczne wżery korozyjne.

 
Data dodania: 12 lipca 2021
Datowanie przedmiotu: 1900
Miejsce pochodzenia: Rosja
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 186 razy od 12 lipca 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
12 lipca 2021
Super baniak, opis jeszcze lepszy.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.