Maska przeciwgazowa M17 (replika)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
16 / 56
<
>
Użycie podczas pierwszej wojny światowej substancji trujących (gazów bojowych ) wymusiło zastosowanie środków ochrony dróg oddechowych po improwizowanych maskach w postaci gaz nasączonych substancjami neutralizującymi zaczęły pojawiać się maski tzw. suche. składającej się z maski właściwej, chroniącej całą twarz oraz pochłaniacza zawierającego uniwersalny środek ochronny, jakim był węgiel aktywowany. Były to rosyjskie maski „Zielinski-Kummant”, niemieckie GM -15 (Gum m im aske-15), brytyjskieN. W 1917 r. wprowadzono w armii niemiecką mową maskę M17. Część twarzowa wykonana była garbowanej skóry owczej (z powodu niedoboru gumy) i maczana w uszczelniaczu olejowym. Soczewki celuloidowe mają wewnętrzną oprawkę. Nie ma zaworu wlotowego ani zaworu wydechowego, dlatego użytkownik musi wydmuchać powietrze przez uszczelkę obwodową i filtr. Posiada 6-punktową uprząż na głowę. Celem żądła z przodu maski jest zapobieganie zbytniemu opadaniu filtra. W Gasschutzhaube użyto tych samych okularów i obudowy zaworów co w GM15, a tarze  filtr Model 11/11, następnie filtr został unowocześniony aby był bardziej skuteczny przeciwko nowym środkom chemicznym, które pojawiły się w późniejszych latach wojny. Stalowy kanister filtra zawiera teraz 3 warstwy oddzielone stalowymi sitami. Pierwsza warstwa to węgiel aktywny nasączony 40% węglanem potasu tak jak w Modelu 1915. Kolejna, środkowa warstwa, to czysty węgiel aktywny. Trzecia warstwa zawiera diatomit nasączony 40% węglanem potasu, heksaminą i piperazyną. Maska ta zastąpił maskę GM15. Maska przenoszona w stalowej puszcze. Egzemplarz współczesna replika produkcja SCHIPPERFABRIK.  

 
Data dodania: 13 lipca 2021
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 156 razy od 13 lipca 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.