Hopkalitowy pochłaniacz tlenku węgla

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
19 / 23
<
>
Hopkalitowy pochłaniacz tlenku węgla. Produkowana w Polsce wersja filtra (pochłaniacza) radzieckiego  DP-1 (ДП-1) przeznaczony do konwersji tlenku węgla na dwutlenek węgla. Wprowadzony na początku lat siedemdziesiątych . Konstrukcją przypomina filtr do maski przeciwgazowej z tą różnicą że posiada gwint po obu stronach, oprócz standardowego 40-milimetrowego gwintu męskiego GOST do mocowania do maski lub węża przedłużającego, ma on gwintowany żeński port GOST na wlocie powietrza, tak by można było łączyć go do standardowego filtra z gwintem EN148-1 czyli standard o średnicy 40mm(gwint GOST). Filtr jest zwykle w kolorze zielonym . Zawiera hopkalit (nazwa handlowa mieszaniny tlenku miedzi(II), tlenku kobaltu(III), tlenku manganu(IV) oraz tlenku srebra. Hopkalit utlenia w sposób katalityczny przechodzący przez pochłaniacz wraz z powietrzem tlenek węgla na nietrujący dwutlenek węgla, który jest następnie wiązany chemicznie przez warstwę wodorotlenku sodu. Sama warstwa hopkalitu jest zabezpieczona warstwami filtra mechanicznego i warstwą węgla aktywnego, które oczyszczają powietrze z innych zanieczyszczeń) umieszczony pomiędzy środkiem osuszającym a bawełnianą siatką, utrzymywany wewnątrz pojemnika metalowymi siatkami i sprężynami.

Stan magazynowy

 
Data dodania: 17 lipca, 11:28
Datowanie przedmiotu: 1987
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 53 razy od 17 lipca, 11:28
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.