OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 1
<
>
Pistolet maszynowy PPS 43 (Pistoliet Pulemiot Sudajeva) wyprodukowany w 1953 roku w Kombinacie Produkcji Maszyn Włókienniczych ,,Wifama'' w Łodzi (53 w owalu). Pistolet jest zgodny numerycznie. Jest to broń deko.

Pistolet maszynowy PPS 43 powstał jako odpowiedź na ogłoszony w 1942 roku konkurs na nowy pistolet maszynowy dla Armii Czerwonej, który miał stać się uzupełnieniem powstałego wcześniej PPSz 41, głównie jako broń przeznaczona dla kierowców, artylerzystów oraz czołgistów. Duży nacisk położono również na uproszczenie oraz przyspieszenie produkcji produkcji. PPS 43 dokładnie spełniał te założenia. Produkcję rozpoczęto w grudniu 1942 i do końca 1943 wyprodukowano w tych zakładach 46 572 pistolety maszynowe PPS. Jednocześnie z produkcją trwały prace nad udoskonaleniem konstrukcji. Nowa wersja ze zmodernizowanymi mechanizmami wewnętrznymi i skróconą lufą została przyjęta do uzbrojenia jako wzór 1943. W następnych latach PPS zgodnie ze swoim przeznaczeniem był używany przez obsługę broni ciężkiej i czołgistów. Ze względu na małe wymiary i masę był także bardzo popularny w oddziałach zwiadu. W 1943 pistolet maszynowy PPS-43 wszedł na uzbrojenie Wojska Polskiego. PPS był po wojnie produkowany w Polsce. Jako pierwsze w 1946 produkcję rozpoczęły Zakłady Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Później produkcję uruchomiono w Fabryce Broni w Radomiu i Kombinacie Maszyn Włókienniczych „Wifama” w Łodzi. Pierwsze PPS wyprodukowano w Polsce w 1948 roku.Pistolet maszynowy PPS znajdował się w uzbrojeniu Wojska Polskiego do lat 80. Później został całkowicie zastąpiony przez kbk AK. Wycofane z uzbrojenia egzemplarze PPS przekazano Milicji, Straży Przemysłowej oraz Straży Ochrony Kolei.
 
Data dodania: 5 dni temu o 15:57
Datowanie przedmiotu: 1953
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 56 razy od 5 dni temu o 15:57
Reklama
Dodaj komentarz
4 dni temu o 21:42
Dziękuje :)
Kustosz
4 dni temu o 19:21
Świetnie zachowany. Gratuluję.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.