Ćwiczenia - przelicznik artyleryjski z dalmierzem

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
420 / 429
<
>
Prawdopodobnie ćwiczenia na przeliczniku artyleryjskim. Fotografie z lat 40-stych. Wykonane na papierze Agfa Lupex.
Data dodania: 1 sierpnia 2021
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 117 razy od 1 sierpnia 2021
Reklama
Dodaj komentarz
1 sierpnia 2021
Dziękuję pięknie Jurgen za tak solidne wyjaśnienie .
Pozdrawiam
Kustosz
1 sierpnia 2021
To tak dla objaśnienia tematu. Przyrząd ten współpracował z ciężką artylerią plot czyli działami 88mm i większymi. Gdy ogień baterii był kierowany przy pomocy tego urządzenia, informacje potrzebne do nastawy samego działa (kierunek i elewacja) były pokazywane na dwóch specjalnych wskaźnikach umieszczonych na dziale. Wskaźniki były dublowane, jeden pokazywał nastawę żądaną, drugi realne połozenie działa. 


Kolejne informacje przychodziły do stanowiska przygotowania amunicji, które znajdowało sie po drugiej stronie lawety. Był tam specjalny przyrząd w który wstawiano amunicję łuskami do góry, a słuzył do automatycznego nastawiania zapalnika.


Sam zaś przelicznik lub jak woleli to nazywać niemcy- przyrząd zarządzania ogniem artyleryjskim, obsługiwało kilku ludzi. Każdy z nich śledził i wprowadzał jeden z pięciu parametrów celu. Wyskość, kierunek w stosunku do baterii, odległość od baterii, prędkość i kierunek poruszania się. Stąd tak wiele punktów obserwacyjnych, włacznie z dalmierzem. Wszystkie te dane ustawione i przeliczone w mechanicznym przeliczniku juz w postaci danych trafiały do baterii. I to tak w skrócie o tych zabawkach a seria zdjęć rewelacyjna i szczerze zazdraszczam.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.