Zamki krzyżackie - próba rekonstrukcji.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
17 / 58
<
>
Każdemu podróżującemu koleją z Gdańska do Warszawy, w pewnym momencie wzrok przykuwa potężna ceglana budowla, niespotykana nigdzie indziej. Nie sposób oderwać od niej oczu, aż zniknie za nowymi budynkami miasta. Oczywiście mowa o zamku krzyżackim w Malborku. Największej ceglanej twierdzy średniowiecznej Europy.
Stołeczny zamek malborski bez wątpienia był największą spośród wszystkich krzyżackich twierdz, ale Zakon Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, bo tak brzmiała pełna jego nazwa, na przestrzeni niespełna dwóch wieków wybudował około 200 innych zamków. Niektóre z nich wielkością i potęgą niewiele odbiegały od Malborka, który dzisiaj jako jedyny daje pełne wyobrażanie o ich wielkości. W ogromnej większości wybudowano je z cegły, którą wytwarzano przeważnie na miejscu , wykorzystując do jej wypalenia olbrzymich ilości drewna (do jednej tony wypalonych cegieł potrzeba było 4 tony tego materiału) i tylko nieliczne budowano z kamienia wstępnie obrobionego. Z kamienia murowano tez fundamenty i postument na którym posadowiono większość budowli.
Spróbuję w jakiś zharmonizowany sposób osobom zainteresowanym przybliżyć ich hipotetyczny wygląd. Rysunki oparte są o plany Conrada Steinbrechta, w większości uzupełnione częściowo o najnowsze ustalenia współczesnych badaczy przedmiotu. Oczywiście są to moje wyobrażenia i jako pasjonat amator nie roszczę sobie prawa do  jedynie słusznej wizji wyglądu tych budowli.
Zacznę od przedstawienia obiektów według typologii określonej przez Tomasza Torbusa, opartej na okresie ich powstania i ich cechach charakterystycznych związanych z warsztatami budowlanymi, które te budowle tworzyły. W kolejnych odsłonach będę przedstawiał poszczególne budowle wraz z ich opisem, według poniżej wyszczególnionej typologii.
Typologia zamków:

  1. Pierwsze murowane zamki konwentualne

  2. Zamki konwentualne znad Zalewu Wiślanego

  3. Pierwsze czteroskrzydłowe kasztele na Ziemi Chełmińskiej

  4. Kasztele w ich szczytowej formie rozwoju

  5. Kasztele późne i nieukończone

  6. Zamki wójtowskie, prokuratorskie i komornicze.

Data dodania: 3 sierpnia 2021
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 198 razy od 3 sierpnia 2021
Reklama
Dodaj komentarz
3 sierpnia 2021
Zapraszam serdecznie.
Kustosz
3 sierpnia 2021
No to robię popcorn i zasiadam w pierwszym rzędzie.
3 sierpnia 2021
Dzięki bardzo.
To dopiero początek. Kolejno będę się chwalił wiedzą o poszczególnych zamkach.
Kustosz
3 sierpnia 2021
Kawał roboty. Szacunek...
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.