Pierwsze murowane zamki konwentualne. Toruń

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
18 / 58
<
>
Krzyżacy w początkowym okresie  tworzenia zrębów późniejszego Państwa Zakonnego na ziemi Chełmińskiej, z powodu braku środków, ludzi i czasu skupili się na tworzeniu budowli drewnianych. Były one często posadowione na wcześniejszych pruskich grodziskach, gdzie odpadała konieczność praco i czasochłonnej niwelacji terenu. Po licznych pruskich najazdach, w których budowle te były niszczone powstała konieczność budowy twierdz trwalszych, mogących oprzeć się prymitywnym technikom oblężniczym Prusów. W latach trzydziestych XIII w zaczęto drewniane obwałowania zastępować murowanymi, co stało się zalążkiem potężnej jak na owe czasy budowli obronnej. Tak zaczął powstawać zamek komturski w Toruniu, pierwszy murowany zamek rycerzy noszących czarny krzyż na płaszczach.
Warownia toruńska (ordensburg Thorn) powstała na miejscu wcześniejszego grodu, którego południową część w przeszłości zmyła Wisła, przez to z typowego owalu główny dom zbudowano na rzycie podkowy. 1237 jest to data od której możemy mówić o zamku komturów krzyżackim w Toruniu, budowli która symbolizuje początek i koniec państwa zakonnego w Prusach. Po raz pierwszy w tym zamku wyszczególniono takie pomieszczenia jak refektarz – czyli jadalnię, kapitularz – salę zebrań konwentu, dormitorium – sypialnię i oczywiście kaplicę zamkową, bogato zdobiną zarówno elementami kamiennymi, jak i malowidłami naściennymi.  Z czasem powstawały: infirmeria – szpital zamkowy oraz wiele pomieszczeń gospodarczych, magazynów żywności, zbrojownia. Dom główny czyli tzw. Zamek Wysoki od południa zamknięty był prostokątnym budynkiem, w którym w części wschodniej głównego piętra usytuowano kaplicę (było to regułą w prawie wszystkich krzyżackich zamkach), w zachodniej refektarz, a w środkowej nieokreśloną duża salę. Jest to najstarsza część zamku powstała jeszcze w XIII w. W łukowatym skrzydle wschodnim ulokowano kapitularz  od którego wyprowadzono na arkadowych podporach korytarz do potężnego wieżowego gdaniska (danskeru - ubikacji), jednego z trzech  istniejących do naszych czasów. Z tego też skrzydła wychodził w stronę dziedzińca pomost do wybudowanego na środku bergfrirdu – wieży ostatecznej obrony.  Tą część wybudowano już w wieku XIV, gdy funkcjonalności zamków krzyżackich były już z reguły ustalone. Cały zamek wysoki otoczony był parchamem (międzymurzem) zamkniętym murem obronnym ze strzelnicami. Wjazd do zamku, przez trzy bramy zlokalizowano od północnego wscodu. Budowla powstawała przez blisko 130 lat, z czasem obrosła w cztery przedzamcza, przez co oprócz funkcji militarnej i administracyjnej, stała się prężnym organizmem gospodarczym. Budowla była podobna do nieco późniejszego zamku w Bałdze i prawdopodobnie zbudowany prze ten sam warsztat budowlany.
W 1454 roku nastąpił kres panowania zakonu NMP w zbuntowanym Toruniu i wtedy też słabo broniony zamek został zdobyty przez torunian i … rozebrany. Nie prawdą jest, że miało to uniemożliwić powrót rycerzy zakonnych do miasta, lecz zamierzeniem było udaremnienie obsadzenie zamku przez drużynę króla polskiego. Na całe szczęście rozbiórka była mniej dokładna niż innych zamków w tym czasie, na dodatek na gruzowisku urządzono śmietnik, który uchronił resztki zamkowe przed dalszą rozbiórką w późniejszych latach.  Dzięki temu dzisiaj, całe założenie zamkowe możemy w dużym stopniu zrekonstruować. Dzisiaj możemy podziwiać całe założenie zamkowe, zachowane piwnice, duże fragmenty ścian pierwszej nadziemnej kondygnacji, najstarsze mury kurtynowe z bramą wjazdową oraz w całości zachowaną oryginalną galerie łączącą skrzydło wschodnie z oryginalnym danskerem, które dzisiaj są symbolem tego zamku.

Plan zamku wg. Bogusza Wasika.
Elewacje na podstawia rysunków Conrada Stainbrechta.
Aksonometria moja wykonana w 1995 roku.
Link do innego rysunku:
https://myvimu.com/exhibit/54903748-zamek-krzyzacki-w-toruniu
 
Data dodania: 4 sierpnia 2021
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 149 razy od 4 sierpnia 2021
Reklama
Dodaj komentarz
6 sierpnia 2021
Dziękuję za zainteresowanie i obiecuję, przedstawię własne wizje kilkudziesuęciu budowli krzyżackich. 
6 sierpnia 2021
Super sprawa, też chcę jeszcze.
6 sierpnia 2021
Jutro cdn..
Kustosz
6 sierpnia 2021
Ja chcę jeszcze.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.