Zamki znad Zalewu Wiślanego. Pokarmin

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
24 / 58
<
>
Zamek Brandenburg, bo tak właściwie powinien się od nazywać posiadał dom konwentu na planie prostokąta o bokach 65,4x52m, czyli był większy od Malborskiego. Zaczęto go budować prawdopodobnie pod koniec lat 60-tych XIII w, po spaleniu w czasie najazdu pruskiego pierwszej powstałej w tym miejscu budowli, czyli podobnie, jak wyżej wspomniany. Posiadał wiele cech wspólnych takich jak, rzut na planie prostokąta, zabudowane pierwotnie dwa (nieco później trzy) skrzydła, zdobienia murów cegłą zendrówką, otoczony był parchamem i fosą. Zastosowano w nim też cegłę glazurowaną w różnych kolorach. Był jednym z ważniejszych zamków w państwie, a komturia pokarmińska była jedną z największych. Na tej budowli wzorowano się wznosząc podobne twierdze krzyżackie z tego okresu, takie jak Malbork, Lochstedt, Królewiec, czy nawet dalsza rozbudowa zamku w Bałdze.

Jedyne poważniejsze badania archeologiczne przeprowadzono pod koniec wieku XIX pod kierunkiem Conrada Steinbrechta, najwybitniejszego znawcy architektury średniowiecznej w Prusach, człowieka który w dużej mierze tak naprawdę przyczynił się do uratowania tego, co wtedy jeszcze z tych budowli pozostało. Kilka wykopanych wtedy granitowych kolumn wmontował do rekonstruowanego wtedy przez niego zamku w Malborku. Zresztą w malborskim zamku znalazły się elementy nie tylko z Pokarmina, ale też z wielu innych budowli i dzięki temu wiele z nich przetrwało. Ale o tym później w części dotyczącej Malborka. Steinbrecht wykonał też plan zamku, na którym ponazywał poszczególne pomieszczenia, ale jedyne co pewne to lokalizacja kaplicy zamkowej z ołtarzem orientowanym na południowy wschód. Niepewne jest też istnienie bergfriedu w narożniku północnym, z uwagi na nieodkryte ławy fundamentowe w tymże narożniku, ale jeżeli miałby już być zbudowany, to tylko w tym miejscu. Nieznane jest też położenie danskeru, ale za to dokładnie umiejscowiono bramę wjazdową na osi skrzydła południowo wschodniego obok kościoła zamkowego, co było już typowe dla następnych zamków konwentualnych. Dziedziniec okalały murowane krużganki, których relikty zostały odkopane. Całe założenie składało się z dwóch części, czyli zamku wysokiego i dużego przedzamcza, ulokowanego od południowego wschodu. Zamek został zniszczony podczas tzw. Wojny Pruskiej 1519-1521, czyli pod koniec istnienia państwa krzyżackiego i nigdy nie został już odbudowany, a rozebrano go w XVIII w. Po Steinbrechcie nie prowadzono już żadnych badań na terenie po byłym zamku w (uwaga) Uszakowie (co mieli rycerze zakonni wspólnego w osłami cziort jewo znajet), władze sowieckie, a obecnie rosyjskie nie są na razie zainteresowane takimi działaniami.

 

Elewacje z wykorzystaniem rysunków C. Steinbrechta

Plan  oraz zdjęcia C. Steinbrechta

 
Data dodania: 15 sierpnia 2021
Miejsce pochodzenia: Rosja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 128 razy od 15 sierpnia 2021
Reklama
Dodaj komentarz
15 sierpnia 2021
Cholera, a o mały włos te tereny by były nasze. Że też Stalin musiał przetrzeźwieć za szybko. I jeszcze Jarek nie musiał by osobiście kopać kanału na Mierzei. A tak to pokazaliśmy, że MY UMIEMY kopać, kopiemy i kopac będziemy.
Kustosz
15 sierpnia 2021
Ale jak to tak? Kopać i udowadniać że nie ma się żadnych historycznych praw do tych ziem? Strzał w kolano. 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.