Wyszliśmy w morze - Niemiecki okręt lata 40-ste

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
427 / 429
<
>
Zdjęcie z lat 40-stych, wykonane na papierze Agfa Lupex. Widoczny okręt wojsk niemieckich . Tutaj prawdopodobnie ten sam okręt 

https://myvimu.com/panel2/exhibit/54915834
Data dodania: 15 sierpnia 2021
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 118 razy od 15 sierpnia 2021
Reklama
Dodaj komentarz
20 sierpnia 2021
Dzięki wielkie za ciekawe informacje. Pozdrawiam
Kustosz
17 sierpnia 2021 , edytowany: 19 sierpnia 2021
Wszystko wskazuje na to, że na zdjęciu mamy "Sperrbrecher 105 / 179", czyli ex holenderski "Prins Willem V".
"Sperrbrechery" to improwizowane przerywacze zagród minowych (zmobilizowane i odpowiednio przebudowane statki handlowe niemieckie lub zdobyczne). Jednostki te szły na czele konwojów, lub przed ważnymi okrętami, np powracającymi do portów U-bootami, torując im drogę i biorac na siebie ewentualne eksplozje min kontaktowych i magnetycznych (alianci minowali z powietrza podejścia do baz prawie "na bieżąco", co czyniło bezproduktywnym klasyczne trałowanie). "Sperrbrecherom" wzmacniano konstrukcję kadłubów i zapełniano ładownie czymś wzmacniającym niezatapialność (współcześnie byłby to pewnie styropian czy cos podobnego...). Na zdjęciach (zwłaszcza tym linkowanym) widać np charaterystyczne "ustrojstwo" zamontowane przed stewą dziobową (podobne do rury na wysięgnikach) - jest to trał elektromagnetyczny.
"Sperrbrechery" miały także z reguły bardzo silne uzbrojenie przeciwlotnicze, gdyż ich drugim zadaniem było wzmocnienie obrony prowadzonych okrętow/statków przed atakami z powietrza (także częstymi w rejonach podejść do baz) - stąd na okręcie widoczne są liczne platformy pod lekką artylerię przeciwlotniczą, działka na niektórych stanowiskach i "grubszy kaliber" na rufie.
A skąd podwójne oznaczenie? Z tego, co udało mi się doczytać, okręt zatonął  5 października 1944 jako "Sperrbrecher 105" w stanie nieukończonym. Najwyraźniej na płytkiej wodzie, bo został dość szybko wydobyty i już jako "Sperrbrecher 179" poddał się aliantom w maju 1945 i został zwrócony Holandii  (źródło: Erich Groener "Die deutschen Kriegsschiffe 1815-1945. Band 3" s.268-269).
Kustosz
17 sierpnia 2021
Wyglada na ten sam. Naprawiacz zwrócił uwagę na cos co mi do głowy nie przyszło a co dość ważne. Bandera. nie widać żadnej, ani wojskowej ani cywilnej. To dość dziwne.
16 sierpnia 2021
Tutaj   https://myvimu.com/panel2/exhibit/54915834 prawdopodobnie ten sam okręt tylko inne ujęcie.
16 sierpnia 2021
Nie mam pewności czy to jest okręt Kriegsmarine.Może jest to okręt fiński uczestniczący w blokadzie Leningradu?
Kustosz
15 sierpnia 2021
Ma dość nietypowe elementy nadbudówek, zwłaszcza te platformy w części dziobowej. Może to być jakiś łamacz blokad, okręt pomocniczy lub krążownik pomocniczy (rajder) choć te ostatnie raczej maksymalnie upodabniano do standardowych statków handlowych. Ciekawa fotka, gratuluję. 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.